Elon Musk’ın şirketine para cezası

Amerikalı milyarder iş insanı Elon Musk’un beyin implantı şirketi Neuralink, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulaştırma Bakanlığı’nın (DOT) tehlikeli maddelerin taşınmasına ilişkin kurallarını ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı.

İncelenen federal kurum kayıtları, DOT müfettişlerinin Şubat 2023’te şirketin Teksas ve Kaliforniya’daki tesislerinde yaptığı incelemeler sırasında Neuralink’in kendisini tehlikeli madde taşıyıcısı olarak kaydettirmediğini tespit etti.

Play Video

Neuralink’i araştıran DOT ajansı Boru Hattı ve Tehlikeli Madde Güvenliği İdaresi sözcüsü, ihlalleri ve para cezasını doğruladı ve soruşturmanın artık kapatıldığını söyledi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre ksilen baş ağrısına, baş dönmesine, kafa karışıklığına, kas koordinasyon kaybına ve hatta ölüme neden olabiliyor.

Neuralink, implantını insanlar üzerinde test etmeye yönelik ilk denemesi için geçen yıl ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden izin aldı. Reuters haziran ayında, özel hisse senedi işlemlerine göre şirketin değerinin 5 milyar dolara kadar çıktığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx