Yüzde 33 ile yüzde 42 arasında değişiyor

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine göre, TL vadeli mevduat için faizler yükselirken ilk etapta bazı özel bankalarda vadesine ve büyüklüğüne göre TL vadeli mevduat faiz oranını yüzde 33-42’ye çekti. Kamu bankalarında ise TL vadeli mevduat faizi yüzde 35-37 arasında uygulandı. Kamu bankalarında hem KKM’ye hiç girmemiş tasarruf sahiplerine hem de KKM’den TL vadeliye dönüş için aynı faiz oranları uygulanırken bazı özel bankalarda döviz dönüşlü KKM hesapları için artı 2 puanlık fark gündeme geldi.

25 FAİZ ORANININ YANINA 3 PUAN PRİM

Düz TL vadeli mevduat ve vadesi dolan TL dönüşlü KKM hesaplarının TL vadeli mevduata dönüşü için sektörde yüzde 33-42 faiz oranlarının öne çıktığı belirtildi. Ayrıca vadesi dolan döviz dönüşlü KKM hesapları için de yüzde 33-42 oranlarının geçerli olduğunu duruma göre ise bu oranlara 2 puanlık artış getirilebildiği belirtiliyor. Sektör kaynakları TL vadeli mevduat faizinin yüzde 35-37 arasında değiştiğini ve kur korumalı mevduat faiz oranının ise Merkez Bankası PPK artışı sonrası yüzde 25’e çıktığını ifade etti. Döviz dönüşlü KKM bulunan mudiler KKM’de devam etmek istemeleri durumunda ise de yüzde 25 Faiz oranının yanına 3 puan prim uygulamasından yararlanabiliyorlar.

TL VADELİ MEVDUATTA STOPAJ

KKM hesaplarının TL vadeli mevduat hesaplarına göre stopaj stopaj avantajı bulunuyor. TL vadeli mevduat hesaplarında ise 6 aya kadar (6 ay dahil) yüzde 5, 6 ay ile 1 yıl dahil yüzde 3 stopaj uygulanmaya devam ederken 1 yıl üzeri mevduatlarda ise stopaj sıfır durumda.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx