Yapay zekâ, Google aramalarında trend olsa da hâlâ Bitcoin’i geçebilmiş değil

Günlük hayatta da oldukça popüler hale gelen yapay zekâya olan ilgi Google aramalarına da yansıdı. Yatırım ve varlık yönetimi firması Alliance Bernstein’da teknoloji uzmanı olan Mark Schilsky, bu hafta yatırımcılarla olan toplantısında Google arama trendlerine dikkat çekti.

Google aramalarında yapay zekânın trend olduğunu vurgulayan Schilsky, yine de bu kavramın henüz Bitcoin’i geçemediğini belirtiyor.

Teknoloji uzmanı, insanların yapay zekâyı, 2017’de Bitcoin’de aradıkları kadar aramadıklarını söyledi.

Schilsky, yapay zekâ terimine olan ilginin, insanların belirli terimleri ne kadar aradığını izleyen Google Trends’ten alınan verilere dayanarak tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu söyledi. Ancak, Bitcoin’in ulaştığı zirvenin hâlâ çok altında olduğunu belirtti.

Schilsky’nin raporu, üç arama terimini karşılaştıran bir grafiği gösteriyor: Yapay zekâ, metaverse ve Bitcoin. Bunları, son beş yılda teknoloji endüstrisinin en popüler alanları olarak belirlediğini belirtiyor.

Schilsky’e göre, “yapay zekâ” ve “AI” terimleri bir süredir zaten vardı, ancak Bitcoin, o zamanlar nispeten çok daha yeniydi. Metaverse ise pek de trend olamadı: “AI (yapay zekâ) aramalarının hayatımızın bir parçası da olmaya başladığı için Bitcoin’i geçmesi muhtemelen an meselesi. Ama henüz tam olarak orada değiliz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir