Türkiye, savunma ve havacılık alanında 5,5 milyar dolarlık ihracat yaptı

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye’nin savunma ve havacılık alanlarında 5,5 milyar dolar ihracat yaptığını açıkladı. Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI ile Aselsan CATS kamerasının ihraç edildiği ülke sayısı 10’u geçti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, ihracat oranını 4,4 milyar dolara çıkaran savunma ve havacılık sektörü Kasım ayı itibarıyla 4,8 milyar dolar rakamına ulaştı. 2023 yılının tamamında ise sektör, 5,5 milyar dolarlık ihracat yaptı. 

Sektör ihracatını bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 27 artırdı.

Türkiye savunma sanayisi yıl boyunca ihracatta özellikle insansız hava araçları, zırhlı araçlar, deniz platformları, mühimmatlar, silah sistemleri gibi ürünlerle öne çıktı. İhracat yapılan ülkelerdeki varlığını güçlendiren sektör, aynı zamanda bu yıl yeni müşteriler kazandı.

Türkiye, yaklaşık 170 ülkeye 230’dan fazla savunma sanayisi ürünü ihracatı gerçekleştiriyor. Havacılık sanayisi de dünyanın önde gelen platform üreticileri için hava aracı yapısalları, ekipman ve bakım-onarım hizmeti ihracatına imza atıyor.

İlk kez ihraç edilen ürünler

İnsansız hava aracı üreticisi Baykar, 2023 yılında Suudi Arabistan’da Türkiye tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesine imza attı.

Askeri turbodizel motoru PD170 geçen yıl ilk kez ihraç edildi. 

Bayraktar AKINCI, Türk savunma sanayisinin ihraç ettiği insansız hava araçlarına eklendi. Yıl içinde sözleşme imzalanan ülke sayısı 8’e ulaştı.

İnsansız hava aracı BAHA’nın ilk ihracatı Afrika’ya yapıldı. Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen gözcü insansız hava aracı TOGAN ilk ihracatına yine Afrika’da imza attı. Milli vurucu insansız hava aracı ALPAGU’yu ilk tercih eden yurt dışında bir müşteri oldu.

Sektör geçen yıl tank sistemleri alanında ilk defa uluslararası bir seri üretim sözleşmesine imza attı. Hava savunma sistemlerinin hem kara hem deniz versiyonları için ihracat sözleşmeleri imzalandı.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi’nin ilk uluslararası teslimatı gerçekleştirildi. Yazılım tabanlı milli deniz telsizinin ilk ihracatı yapıldı.

Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI ile CATS kamerasının ihraç edildiği ülke sayısı 10’u geçti. “ELMAS ekranı”nın, ATAK Helikopteri kokpitine entegre edilerek ilk ihracatı gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir