Tether 3. Çeyrek Rezervlerini Açıkladı! İlginç Detaylar

Stablecoin USDT’nin arkasındaki şirket Tether üçüncü çeyreğe ilişkin verileri yayınladı. Veriler BDO tarafından da tasdik edildi. BDO’nun dünyada ilk beşte yer alan bir küresel bağımsız kamu muhasebe şirketi olduğuna dikkat çekelim.

Tether açıklamasının ayrıntıları

Tether tarafından açıklanan verilerde 30 Eylül tarihi itibariyle şirketin tuttuğu varlıkların dökümü yer alıyor. Buna göre rezervin %85,7’si  Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklarda (C&Ceq) tutuluyor. Bunun büyük çoğunluğu ise ABD tahvillerinde yer alıyor. Buna göre rakamsal karşılığı 72,6 milyar dolar. Tether bunun nedenini de açıklıyor. Buradaki ana neden likiditeyi korumak ve istikrarı sağlama taahhüdü şeklinde.

Raporda ayrıca, Tether tarafından verilen teminatlı kredi miktarında 330 milyon doların üzerinde önemli bir azalma olduğu vurgulanıyor. Bu hareket, Tether’in finansal varlıklarını ihtiyatlı bir şekilde yönetme kabiliyetine olan güveni daha da artırıyor. Ayrıca kripto para birimi alanında şeffaflık ve hesap verebilirliğe olan bağlılığının altını çiziyor.

Gelirler de açıklanıyor

Tether, şeffaflık konusundaki kararlılığının bir devamı olarak, sağlam risk yönetimi stratejilerinden ve piyasadaki dalgalanmalara karşı koyma kapasitesinden yararlanarak, Nakit ve Nakde Eşdeğer yatırımlardan elde edilen üç aylık getirilerin bir kez daha 1 milyar ABD dolarına yaklaştığını açıkladı. USDT’nin arkasındaki şirket Tether ayrıca sektörler ilgili olarak araştırma alanlarına da yatırım yapıyor. Buna göre ilgili çeyrek 670 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı.

Tether ayrıca altın ve BTC rezervlerinde bir miktar azaltmaya gittiğini açıkladı. Buna göre altın için 116 milyon dolar, Bitcoin için ise 195 milyon dolarlık bir azalış söz konusu. Tether bu durumun fazla rezervi dengeleme amaçlı olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca Tether için finansal pozisyonlarda bu durumun katkı sağladığına da dikkat çekiliyor.

Konsolide varlıklar

Tether elindeki varlıklarla ilgili olarak açıklamada net detaylara da işaret etti. Buna göre şirketin varlıkları yükümlülüklerini aşıyor. Grubun konsolide toplam varlıkları en az 86.384.653.832 ABD Doları tutarında. Grubun konsolide toplam yükümlülükleri 83.176.997.409 ABD Doları olup, bu tutarın 83.153.363.663 ABD Doları ihraç edilen stablecoin’lerle ilgili. Şirket ayrıca elinde 1,7 milyar dolarlık Bitcoin tutuyor. 3,1 Milyar dolarlık da altın elinde. Diğer varlıklar olarak 3,7 milyar dolar dikkat çekiyor.

Tether teminatlı kredilerde kredi indiriminin devam ettiğini belirtiyor. Ayrıca Bitcoin ve Altın önemli hedge görevi görmeye devam ediyor. Şirket, sürdürülebilir enerji, Bitcoin madenciliği, veri ve P2P teknolojisine yapılan yatırımları, ihraç edilen tokenları destekleyen rezervlerinin bir parçası olarak değerlendirmemekte. Bu alanlara yapılan yatırımlar 2023 yılının 3. çeyreğinde 668.891.473 ABD dolarına ulaşmış durumda. Kriptokoin.com olarak baktığımızda yıl başından bu yana ise 809.491.473 ABD dolarlık rakam söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx