‘Sanat Dünyamız’ 50. yaşını film günleriyle kutluyor

Yapı Kredi Yayınları (YKY) bünyesinde 1974’ten beri yayımlanan Sanat Dünyamız dergisi, 50’nci yaşını bu yıl ilki düzenlenen Sanat Dünyamız Film Günleri’yle kutluyor. ‘Yersiz Yurtsuz’ temasıyla düzenlenen program, 27 Ocak’ta hem İstanbul Film Festivali ve hem de SİYAD Ödülleri’nden En İyi Belgesel ödülü kazanan Somnur Vardar imzalı “Boşlukta” filminin gösterimiyle başlayacak.

İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması’nda FIPRESCI Ödülü kazanan Fırat Yücel imzalı “8 Mart 2020: Bir Günce” (2022), Sight and Sound’un ‘2022’nin En İyileri’ listesine 33’üncü sıradan giren Miryam Charles imzalı “Bu Ev” (Cette maison, 2022), DOK Leipzig, Edinburgh gibi uluslararası film festivallerini dolaşan Jumana Manna imzalı “Toplayıcılar” (Foragers, 2022) ve Rotterdam Film Festivali’ndeki prömiyerinin ardından Adana Altın Koza Film Festivali’nde kazandığı ödüllerle dikkat çeken Umut Subaşı imzalı “Sanki Her Şey Biraz Felaket”in (2023) öne çıktığı programda Pınar Öğrenci’nin “Turkish Delight” (2022), Lütfü İrdem’in “Pîrebok” (2022), Onur Gökmen ve Fatma Belkıs’ın “Alakadar” (2022) ve Deniz Telek’in “Suyu Bulandıran Kız” (2022) filmleri de görülebilecek.

‘YERSİZ YURTSUZ’ SOHBET

Programdaki filmlerden bir kısmının gösterimi sonrası film ekiplerinin katılımıyla söyleşi düzenlenecek. Begüm Özden Fırat, Gülce Özkara ve Başak Özdoğan’ın konuşmacı olacağı ‘Yersiz Yurtsuz’ başlıklı sohbet ise 29 Ocak Pazartesi akşamı saat 19:00’da gerçekleşecek.

Bu yıl ilki gerçekleşen Sanat Dünyamız Film Günleri güncel sanatın, özellikle 1960’lı yıllardan günümüze performans, video ve yerleştirmelerde izleyici karşısına çıkan ‘akan görüntü’ kavramına ilgisinden beslenerek sinemayla olan bağını güçlendirmeyi motivasyon kabul ediyor. Küratörlüğünü sinema eleştirmeni Engin Ertan’ın üstlendiği, Ahsen Erdoğan ve Fisun Yalçınkaya’nın koordinatörlüğünde hazırlanan program, sinemanın güncel sanatla olan ilişkisini incelemenin yanı sıra film çeken sanatçılara ya da sanatla uğraşana sinemacılara bakma imkanı sunuyor.

26-29 Ocak’ta Loca’da yapılacak Sanat Dünyamız Film Günleri’nin biletleri Biletix üzerinde satışa sunuldu.

Sanat Dünyamız’ın Ocak-Şubat 2024’ü kapsayan 198’inci sayısı da aynı siteden temin edilebiliyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx