Gazeteci Baransel Ağca’nın duruşması Temmuz’a ertelendi

ELAZIĞ- Gazeteci Baransel Ağca hakkında 28 Mart 2019’da Elazığ’daki evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren gazetecilik öğrencisi Yeldana Kaharman’ın otopsi raporunu yayınladığı gerekçesiyle “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması bugün Elazığ 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 7 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Saat 09.05’te başlayan duruşmaya yurtdışında bulunan Baransel Ağca ile avukatı Baran Kaya ve Zülfü Tolga Ağar ile avukatı Cengiz Gülaç katılmazken, Gülaç’ın yerine yetki belgesi alan avukat Muhammet Çeliker hazır bulundu. Duruşma öncesinde Elazığ 8. Asliye Ceza Mahkemesi mübaşiri tarafından gazetecilere “Haber yazmayın” denilmesi dikkat çekti.

Yurtdışında olan Ağca’nın ifadesinin istinabe yoluyla alınması için yazılan yazıya gelecek cevabın beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 7 Temmuz 2023’e erteledi.

Ne olmuştu?

Gazeteci Baransel Ağca, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ‘AK Parti Milletvekili Tolga Ağar’ın cinsel saldırısına uğrayıp şikayetçi oldu, ardından ölü bulundu’ iddiasını ortaya attığı Yeldana Kaharman ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Baransel Ağca, Twitter hesabından, iki yıl önce Elazığ’da evinde cansız bedeni bulunan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Yeldana Kaharman’ın Malatya Adli Tıp Grup Başkanlığı tarafından hazırlanan otopsi ve toksikoloji raporunu yayınladı.

Otopsi ve toksikoloji raporunu kişisel sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Baransel Ağca hakkında “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlamasıyla dava açıldı.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan yarım sayfalık iddianamede, Yeldana Kaharman’a mağdur sıfatıyla yer veren iddianame savcısı, gazeteci Ağca’nın paylaştığı belgeleri “Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle” elde ettiğini iddia ederek Ağca için istediği cezanın TCK 137/1-b uyarınca artırılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir