Bankalarda yeni dönem ‘O işlemler artık yapılamayacak’

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) bankalarla ilgili önemli bir adım attı. BDDK kararına göre bankalar artık o işlemleri yapamayacak.

BDDK kararına göre, bankalar kişilerin adına onay veya talep olmadan herhangi bir hesap açamayacak.

BDDK “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Yönetmeliği”nde değişikliğe yaptı. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BANKA ONAY ALMADAN HESAP AÇAMAYACAK

Söz konusu değişiklikte, katılma hesapları için sözleşme türüne göre ayrı havuz oluşturma imkanı sağlanmasına onay verildi. Ayrıca “Mevduat ve Katılım Fonu” ile ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı ve günlük birim değerler hesaplama tablosu kaldırılmış oldu.

Verilen karara ilişkin, kişilerin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kanıtlanabilir onay veya talep olmadan kişiler adına artık kredili dahil herhangi bir hesap açılamayacak.

Öte yandan hesap limit artışı ve kredili hesaptan herhangi bir tahsilat yapılamayacağı ifade edildi.

ZAMANAŞIMINA UĞRAYAN HESAPLARLA İLİŞKİN YEKİ VERİLDİ

BDDK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre de zamanaşımına uğrayan hesaplar için asgari limit tutarı olan 250 liranın Fonun görüşü alınarak değiştirilebilmesi için BDDK’ya yetki verildiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx