Bakan Derya Yanık tvnet’te konuşuyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya, Yanık tvnet’te Narin Yalçın’ın sorularını yanıtlıyor.

Bakan Yanık’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Asrın felaketi sonrası Osmaniye’de barınma sorunu oldu mu?

Barınma ihtiyacı Osmaniye’de önemli ölçüde çözüldü. Ufak tefek taleplerin haricinde bir sıkıntı kalmadı. Depreme hemen mütakiben çadır kentleri kurmuştuk, bu bölgenin şöyle bir avantajı var vatandaşlarımızın muhakkak her birinin köy ü ve yaylası var. Vatandaşlarımız daha güvenilir yerlere geçtiler.

Hastanelerde refakatsiz çocuğumuz var mı?

Refakatsiz çocuğumuz hala var. Kurumumuzda da var. Hastanede tedavileri devam ediyor, kurumumuzda 1914 çocuk kayıt altına alındı 1823’ü ailelerine teslim edildi 22 çocuğumuzun tedavisi sürüyor. 58 çocuğumuzun da kurumumuzda bakımı devam ediyor.

Çocuklarımızdan önemli bir kısmı henüz yeni doğan ölçeğindeydi. İlk öğrendiğimde çok üzülmüştüm. Hastanedeyken anne babalarını kaybetmiş yeni doğan bebekler var. Anneler o dönemde şefkat kalkanına büründüler. Milletin dayanışma ruhunu görmek adına muazzam güzel anlara da şahitlik ettik, ediyoruz.

Sosyal yardımlar

İhtiyaç sahibi grupları tespit edip 20 yıldır her ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sosyal yardımlarımızda yeni bir parametre belirliyoruz. O nedir, şudur? Gelir tamamlayıcı aile desteği sağlamak. Belli bir standardın altına hiçbir ailenin düşmesine izin vermeyeceğiz. Onun altına düşen farkı biz ödeyeceğiz.

Koruyucu önleyicideki çalışmamızda şöyle bir grup dikkatimizi çekti. Henüz yoksulluk sınırının altına düşmemiş riskli grup. Biz bu durumu desteklediğimizde vatandaşlarımızın ekonomik standardını desteklemiş olacağız.

Vatandaşlık maaşı uygulamasıyla

farklı kurum ve kuruluşların yaptığı yardımları tek bir çatı, kuruluş ile karşılamış olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir