Antalya Kültür Yolu Festivali başladı

2021de İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başlayan, 2022’de İstanbul ile Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya ile devam eden festivaller, bu sene 11 ilde düzenleniyor. Konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale gösterilerine, söyleşilerden atölyelere kadar binlerce etkinliğe ev sahipliği yapan festivallere Gaziantep, Ankara, Konya, Çanakkale, Nevşehir, Trabzon, Erzurum, İstanbul ve Diyarbakır’dan sonra İzmir ev sahipliği yaptı.

9 gün süren Efes Kültür Yolu Festivali’nin merkezinde, İzmir Kültür Sanat Fabrikası yer aldı. Fabrika, festival boyunca etkinliklere, açık hava konserlerine, söyleşilere ve sergilere ev sahipliği yaptı. Efes Kültür Yolu Festivali’nin sergilerinden biri olan Uzak/Yakın Vol.1 Sergisi, çağdaş sanatlar alanında eserler üreten 100 sanatçının yapıtlarında oluşan bir seçkiyi sanatseverlerin beğenisine sundu. Açılışını 28 Ekim’de Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un yaptığı sergi, 28 Kasım’a kadar İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi ile aynı müzenin Tarih ve Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.

İzmir’in zengin mutfak kültürü de festivalde yerini aldı. Kültürpark’taki İzmir Gastronomi Alanı’nda ’29 Ekim’in İzinde Büyük İzmir Kültür Sofrası’ kuruldu. Bu alanda ayrıca ‘Latife Hanım’ın Mutfağı’ndan Gazi Mustafa Kemal’in Damağına İzmir Sofrası’, ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sevdiği Yemekler’, ‘Bir Ağız Tadı Hikayesi; Şambali’ ve ‘Sefarad Lezzetlerinin İzmir’e Armağanı; Boyoz’ etkinlikleri düzenlendi.

“ALMANYA’DAN GELDİM

Almanya’dan hem festivali hem de İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nı görmeye gelen Pervin Temiz, “Almanya’dan geliyorum. Selçuk’ta evimiz var. Instagram’dan gördüm, festival çok ilgimi çekti. Bu fabrikaya hep gelmek istiyordum. Eserler çok güzel” dedi.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında AKM’de eserleri sergilenen ressam Funda Alkan da Beyoğlu Festivali’nin coşkusundan etkilendiğini, Efes Kültür Festivali’ne de arkadaşlarının eserlerini görmeye geldiğini belirtti.

Ressam Nuri İyem’in hayranı olduğunu belirten Zehra Değirmenci ise “Bu hayatta en sevdiğim ressam Nuri İyem. Her zaman evimin bir köşesinde Nuri İyem olmasını isterdim. Başka ressamlar da var tabii. Müthiş bir yer, İzmir için çok özel. Bu şehre böyle bir yer kazandırdıkları için çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Festivalde Gündoğdu Meydanı da çocuklar için hazırlanan atölye, yarışma ve tiyatro oyunları ile renklendi.

Efes Kültür Yolu Festivali renkli anılar ile sona ererken, festival bayrağını Antalya’ya devretti. İlk kez Antalya’da düzenlenen festival, 12 Kasım’a kadar kültürü ve sanatı odağına alarak ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatacak. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx