ABD Tarihinin En Kaotik Dönemlerinden, Kongre’nin Basıldığı, Kan Döküldüğü 2020 Seçimlerini Anımsıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri, küresel bir güç olmasından kaynaklı olarak çok sayıda farklı ülkedeki seçimlere hatta askeri müdahalelere etki ettiği yorumları yapılan bir ülke.

2020 yılında ise ABD, kendi başkanlık seçimlerinde şiddet ve kaos iklimini iliklerine kadar hissetti. 

Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basıp büyük olaylara sebebiyet verdikleri sürecin sonucunda beş kişi yaşamını yitirdi.

Neler yaşandığını içeriğimizde yeniden anımsayacağız.

6 Ocak 2021’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, 2020 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin sonuçlarını protesto etmek ve yeni başkan seçilen Joe Biden’in galibiyetini reddetmek için başkent Washington DC’de toplandı.

Yaşananların bu noktaya gelmesi ise uzun soluklu ve kaotik bir başkanlık seçimleri kampanyasından kaynaklanıyordu.

ABD’de 2016 seçimlerinde Hillary Clinton’ı yenerek başkan seçilen Donald Trump, izlediği politikalarla ABD toplumunda bir kesim tarafından sahiplenilip diğer kesim tarafından büyük tepkilerle karşılaşan bir profile sahipti.

Trump’ın dört yıllık başkanlık döneminin sonunda rakibi Joe Biden oldu.

Hillary Clinton’ın önceki seçimdeki yenilgisinden sonra Demokrat Parti büyük ölçüde lidersiz olarak görülmekteydi ve partide ayrışmalar hakimdi. Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu sürecin sonunda Demokrat Parti’nin 2020 seçimlerindeki Başkan Adayı oldu.

Mevcut başkan Donald Trump da Cumhuriyetçilerin doğal adayıydı ve iki ismin Kasım 2020’de ABD başkanlığı için yarışacakları kesinleşti.

3 Kasım günü geldiğinde nefesler tutuldu ve milyonlarca ABD’li sandık başına gitti.

İlk sonuçlar birbirine çok yakındı ve Trump seçimi önde götürüyordu.

Kameraların karşısına geçen Trump, seçimleri kazandıklarını ilan etti. Biden ise henüz seçimlerin sonuçlanmadığını ve kritik eyaletlerde yarışın sürdüğünü açıkladı. Tüm dünya nefeslerini tutarak bu yarışı takip ediyordu.

4 Kasım günü geldiğinde artık seçim sonucu belirleyici olan iki eyaletin sonuçlarına göre netleşecekti.

Netice itibarıyla Demokrat Parti adayı Joe Biden, son dönemeçte kritik delegeleri kazanarak yarışta öne geçti.

Seçim sonuçları Biden’ın %51, Trump’ın %47 oy aldıkları bir düzlemde sonuçlandı. 

Böylece Trump, dört yıllık başkanlık dönemi sonunda yarışı kaybetti. 

Ancak bu durumu kabullenmesi kolay olmayacaktı.

Biden kazanmıştı kazanmasına ama Ocak ayındaki devir teslim sürecine kadar Trump başkanlığa devam edecekti. Trump’ın sonuçları kabul etmemesi büyük bir krizin de kapısını aralıyordu.

Trump ise 3 Kasım seçimlerinde geçerli kabul edilen sonucun doğru olmadığını seçimlerde manipülasyon yapıldığını düşünüyordu. 

Israrla seçim sonuçlarına itiraz edip sonuçların gözden geçirilmesini talep etti.

Arzu ettiği sonucu alamayınca da destekçilerini bu karara karşı direnmeye çağırdı.

İşte şimdi kıyamet kopacaktı.

6 Ocak 2021’de seçimleri kazanan Joe Biden’ın zaferi Kongre’de onaylanacaktı. Trump’ın çağrısıyla protestocular, “Save America” mitingi için toplandı. Konuşmalar bitmeden önce bir grup protestocu Kongre’ye yürüdü ve binaya baskın düzenledi.

O sırada oturumda olan Kongre Genel Kurulu, Trump destekçilerinin baskınıyla şoka uğradı. 

Güvenlik güçlerinin engelleme çabaları sonrası çatışma çıktı. O sırada bir protestocu vurularak hayatını kaybetti.

ABD görülmemiş bir kaos yaşıyordu. Güvenlik protestocuları engellemek için yeterli gelmedi. Yüzlerce kişi kongre binasına girmeyi başardı.

Polis içeri giren protestocuları etkisiz hale getirmek için göz yaşartıcı gaz kullandı. Bundan dolayı kongre salonunda bulunan üyeler de bu gazdan etkilendi. Trump yanlısı isyancılar camları kırarak kongre salonuna girmeye devam etti. Resmen bir savaş yaşanıyordu.

Saat 14.31’de, Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser akşam 6’da o gece yürürlüğe girecek sokağa çıkma yasağı emrini verdi.

İlk başta destekçilerini direnmeye davet eden Trump, yaşanan şiddet olayları ve ölümlerden dolayı destekçilerini sakin olmaya ve polislere mukavemet göstermemeye davet etti. 

Ancak iş işten geçmişti. Kongre Salonu’ndaki işgal uzun süre sona erdirilemedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de açıklama yaparak yaşananların şok edici olduğunu ve seçim sonuçlarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Güçlükle bastırılan olayların sonucu bir polis dört gösterici yaşamını yitirdi. Onlarca kişi yaralandı. İsyancılar eylemlerinden bir sonuç alamadılar ve Joe Biden’ın başkanlığı kongre tarafından tescillendi.

Olayların ardından açılan soruşturmalarda 700’den fazla kişi tutuklandı. Donald Trump ise destekçilerini kışkırttığı için kamuoyu tarafından ağır şekilde eleştirildi.

Yaşananlar ABD içinde artan siyasi gerilimin ve kutuplaşmanın geldiği noktayı gözler önüne serdi. 

Trump destekçilerinin taşıdığı eski konfederasyon bayrakları ve köleliği simgeleyen flamalar ise Cumhuriyetçi Parti içindeki radikallerin görüşlerini açıkça ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx