YPG/PKK Tel Rıfat’ta kendini rejim bayrağıyla kamufle etmeye çalışıyor

Terör örgütü YPG/PKK, Türkiye hududuna 18 kilometre aradaki Tel Rıfat ilçesini, Rus hava kuvvetlerinin takviyesi sayesinde Şubat 2016’da şiddetli çatışmaların akabinde muhaliflerden aldı.

Altı yıldır ilçe ve etrafını işgal eden YPG/PKK, Türkiye’nin askeri harekat gündeminin ağırlaştığı vakitlerde Rusya’nın aracılığıyla rejimle yakınlaşma manzarası verdi.

Bu yakınlaşma manzarasının modülü olarak Münbiç ve hudut sınırındaki birtakım yerleşimler üzere Tel Rıfat’taki teröristler de rejim bayrağı kullanıyor.

Fırat Kalkanı bölgesindeki cephe çizgisinden yapılan çekimde, Tel Rıfat merkezinin tam ortasındaki büyük anten kulesinde rejim bayrağının asılı olduğu görülüyor.

Çekimlerde, cephe sınırında tünellerle bağlanmış terörist siperleri ve gözetleme noktaları ile örgüt mensupları fark ediliyor.

Teröristler kendi ailelerini ilçe dışına gönderiyor

Öbür taraftan, Türkiye’nin Tel Rıfat’ın özgürleştirileceği istikametindeki son açıklamaları üzerine, 2006’dan ve Zeytin Kısmı Harekatı’ndan sonra buraya ailelerini yerleştiren YPG/PKK’lılar harekete geçti.

Tel Rıfat’taki sağlam kaynaklardan alınan bilgiye nazaran, teröristlerin ailelerinden en az yarısı, rejim denetimindeki Halep kent merkezi, İran takviyeli ögelerin elindeki Nubul Zehra, Halep merkezde örgütün işgalinde olan Pir Maksud mahallesine gitti.

Teröristlerden bir kısmının ailesi de vakit zaman Birleşmiş Milletler yardımlarının ulaştığı Fefin Kampı’na yerleşti. Kampta örgüt destekçisi kitlesi ve sorumlu elemanları olan YPG/PKK, vakit zaman sivilleri ön plana çıkartarak destekçileriyle şovlar düzenliyor.

Fefin Kampı, Tel Rıfat ilçe merkezinin 20 kilometre güneydoğusunda yer alıyor.

Rusya ve YPG/PKK atakları nedeniyle 2016’da Tel Rıfat’tan 250 bin sivil kaçarak Türkiye hududu sınırı yakınlarına sığınmıştı. Tel Rıfatlılar 6 yıldır konutlarına dönme umudu taşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*