Yeşil Sol listeleri çok konuşulacak… Kimler yok ki… Ömer Öcalan, Ezidi aday, Tahir Elçi’nin selefi…

Sedat Söyler

14 Mayıs 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine 1 aydan az bir süre kaldı. Cumhurbaşkanı adayları; Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan ve Muharrem İnce olurken diğer tarafta milletvekilleri de çeşitli kesimlerden oldu. HDP, genel seçimlere parti kapatma davasının devam etmesi sebebiyle Yeşil Sol Parti çatısı altından girecek.

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek 28.Dönem Genel Seçimi listelerinde kimi adaylar öne çıkıyor. Yeşil Sol Parti’nin adayları Cengiz Çandar ve Hasan Cemal adaylıkları medyada geniş yer bulurken Parti’nin listelerindeki diğer adaylar da çok konuşulacak kimseler!

ÖMER ÖCALAN LİSTEDE

İnsan Hakları Derneği(İHD) kurucusu ve yöneticiliği yapan Orhan Doğan’ın 1991 Genel Seçimleri’nde Halkın Emek Partisi’nin(HEP) Sosyal demokrat Halkçı Parti’yle yaptığı ittifak neticesinde Şırnak milletvekili seçildi. Babasının yolunda ilerleyen Ayşegül Doğan Aslı Şırnak’tan milletvekili adayı oldu!

Ayşegül Doğan Sarı, Metz Üniverstesi İletişim Fakültesi ve Paris Yüksek Gazetecilik Okulu okudu. Paris Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Ulusal Enstitüsü’nde Kürt Dili ve Edebiyatı kürsünden okutmanlık yaptı. KHK ile kapatılan İMC TV’de çalışan Doğan, gazetecilik kariyerine Yeniden TV’de devam ediyor. Doğan, Şırnak 3. Sıradan milletvekili adayı oldu. 2018 seçimlerinde Yeşil Sol Parti’nin öncülü olan HDP Şırnak’tan 3 vekil çıkarma başarısı gösterdi.

Listelerde öne çıkan bir diğer isim Ömer Öcalan oldu. PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın yeğeni olan Ömer Öcalan Şanlıurfa 2.sıradan milletvekili oldu. 2018 seçimlerinde HDP’nin 4 vekil çıkardığı Urfa’dan 2023 seçimlerinde Meclis’e girmesi kesin gözüyle bakılıyor.

TAHİR ELÇİ’NİN SELEFİ ADAY

Diyarbakır Barosu Başkanı’yken 28 Kasım 2015 tarihinde öldürülen Tahir Elçi’nin selefi Diyarbakır 9.Sıra milletvekili adayı oldu. Mehmet Emin Aktar, 2008 – 2012 yıllarında Diyarbakır Barosu başkanlığı yapmıştı. 2018 seçimlerinde 12 milletvekilliğinin çıktığı Diyarbakır’da 9 vekil HDP, 3 vekil AKP Kazanmıştı.

YEŞİL SAHALARDAN MECLİSE

Adana 6.sıra vekil adayı olan Karabıyık, Türkiye’nin 7 bölgesin 5’inde top koşturdu. 15 yıllık profesyonel futbol hayatında Diyarbakırspor’da 1993-1994 ve 1995 yıllarından top koşturdu.

KHK’dan İhraç edilen Ankara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve sinema Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Sevilay Çelenk Özen Diyarbakır 6.sıradan aday oldu.

HDP’nin genel seçimlere parti kapatma davası devam etmesi sebebiyle Yeşil Sol Parti çatısı altından girecek. HDP milletvekilleri içeresinde Çerkez kimliğiyle öne çıkan Metin Kılıç, Ezidi kimliğiyle Azad Barış ve Süryani kimliğiyle de aslen Mardinli olup Avrupa’da yaşayan George Aslan da milletvekili adayları oldu.

13 Kasım 1959 yılında Bilecik Bozüyük doğumlu Kılıç, Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’nda okurken 12 Eylül döneminde okulunu yarıda bırakmak zorunda kaldı. Kafkas Dernekleri Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Bursa’da yaşayan ve elektrik işleri ile uğraşan Kılıç, Yeşil Sol Parti Bursa İl Örgütü’nde yöneticilik yapıyor. Ankara 3. Bölge 1. Sıradan aday olan Kılıç, 2015 ve 2018 yıllarında HDP listelerinden aday olmuş kazanamamıştı.

İŞİD EŞİNİ VE OĞLUNU KATLETTİ

Kılıç, 20 Temmuz 2015 Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde İŞİD intihar eyleminde eşi Nurdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç’ı kaybetti. Kızı Sinem Kılıç yaralı kurtuldu.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) Eski Başkanı Çiçek Otlu İstanbul 3.Bölge 3.Sıradan milletvekili aday oldu. HDP 2018 yılında 5 vekil çıkarma başarısı göstermişti.

Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Van 4. Sıra milletvekili adayı oldu. 2019 Şubat ayında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; Kürdistan Komünist Partisi’nin tüzük ve programının, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı maddelerinin uyarılarına rağmen partinin düzeltmeye gitmediği gerekçisiyle partinin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

2018 Genel Seçim’lerinde 11.62 oranına oy alan HDP 67 vekil çıkartarak Meclis’te 3. Parti olmuştu. 14 Mayıs Seçim’inde Emek ve Özgürlük ittifakı çatısı altından girecek olan Yeşil ve Sol Parti 5 parti temsiliyeti bulunduruyor. İttifak içinde yer alan ama kendi logosuyla katılacak TIP ile beraber ittifak 6 partiden oluşuyor. İttifak; Emekçi Hareket Partisi(EHP), Emek Partisi(EMEP), Halkların Demokratik Partisi(HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF), Türkiye İşçi Partisi(TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi(TÖP) birleşenlerinden oluşan İttifak 2023 seçimlerinde nasıl başarı gösterecek? 14 Mayıs akşamında belli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir