Ukrayna’nın doğusunda tansiyon yüksek, top sesleri duyuldu

Ukrayna'nın doğusunda tansiyon yüksek, top sesleri duyuldu
Ukrayna'nın doğusunda tansiyon yüksek, top sesleri duyuldu

Rusya ve Ukrayna sınırında son aylarda artan gerilim sürerken, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rus ayrılıkçılar ile Ukrayna güçleri arasında çatışmalar yeniden şiddetleniyor.

Ukrayna ordusu, Rus destekli güçlerin Luhansk bölgesindeki bir köye havan topu attığını ve köydeki bir anaokulunu vurduğunu, olayda yaralanan olmadığını açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, saldırılarda sivil altyapının zarar gördüğünü belirterek Rusya’yı ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

PROVOKASYON SUÇLAMASI

Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıkları, Donetsk bölgesindeki havalimanında ve Elenovka köyünde top sesleri duyulduğunu aktardı. Ukrayna hükümetinden üst düzey bir kaynak da son saldırının rutin ateşkes ihlalinden ziyade provokasyon gibi göründüğünü belirtti

Donbas bölgesinde Rusya’nın desteklediği isyancılar, hükümet güçlerini son 24 saat içinde dört defa ateş açmakla suçlamış, olaylarda ölen ya da yaralanan olup olmadığını belirlemeye çalıştıklarını duyurmuştu. Ukrayna hükümet güçleri ise isyancıları hedef aldığı suçlamalarını reddetmişti.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Donbas’ta Rusya yanlılarıyla Ukrayna güçleri arasında yaşanan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

KREMLİN: YAKINDAN İZLİYORUZ

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’nın doğusunda şiddetin giderek artmasından dolayı çok endişeli olduklarını açıkladı.

Donbas’taki durumu yakından takip ettiklerini kaydeden Peskov, Batı’nın bölgede tansiyonu düşürmek için Kiev üzerindeki etkisini kullanacağını umduklarını ifade etti.

RUSYA’DAN YENİ TATBİKAT

Ukrayna sınırına geçen sene sonuna doğru asker yığarak tepki çeken Rusya, son olarak sınırlardaki askerlerinin tatbikatların bitmesiyle çekilmeye başladığını duyurmuştu.

ABD ve birçok Batılı ülke ise Rusya’nın çekilme açıklamasına kuşkuyla bakıyor.

ABD merkezli Maxar Technologies şirketine göre, son uydu görüntüleri Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askerlerinin bir bölümünün yer değiştirdiğini ama sınırlarda hala çok sayıda asker ve ağır silah bulunduğunu gösteriyor.

Rusya Savunma Bakanlığı da, yaklaşık 20 savaş gemisinin Hazar Denizi’nde tatbikatlara başladığını açıkladı.

Uydu görüntüleri, Kursk bölgesinde çok sayıda Rus birliğinin konuşlu olduğunu ortaya koydu.

‘HİÇ KİMSEDEN KORKMUYORUZ’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sınırda askerlerle bir araya geldiği programda, “Hiç kimseden korkmuyoruz” dedi.

Yabancı ülkelerin diplomatik temsilcilerinin de katıldığı programda Zelenskiy, “Hiçbir tahminden, insandan ve düşmandan korkmuyoruz. Hiçbir tarihten de korkmuyoruz, çünkü 16-17 Şubat’ta, martta, nisanda, eylülde, aralıkta da kendimizi savunacağız. Bu yüzden günler ve haftalar önemli değil. Fakat yıl önemli, 2014 değil, 2022. Bu önemli bir fark ki savaş 8 yıldır devam ediyor. Bizler daha da güçlendik” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*