Ukrayna’da tansiyon yükselirken Rusya nükleer tatbikata başladı

Ukrayna'da tansiyon yükselirken Rusya nükleer tatbikata başladı
Ukrayna'da tansiyon yükselirken Rusya nükleer tatbikata başladı

ABD Rusya’nın Ukrayna’yı işgale hazırlandığı konusunda ısrar ederken, Rusya’nın balistik füze ve kruz füzelerini de sahaya sürdüğü askeri tatbikata başladı.

Rus haber ajansı Ria hava ve donanma birliklerinin de katıldığı tatbikatın bu sabah başladığını duyururken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tatbikatı bizzat izlediği belirtildi.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, tatbikatın düzenli eğitim sürecinin bir parçası olduğunu duyururken Putin ile Belaruslu mevkidaşı Aleksandır Lukaşenko’nun görev merkezinde tatbikatı takip ettiğini duyurdu.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, tatbikatta Rusya’nın Kinzhal ve Tsirkon isimli hipesonik füzeleri de deniz ve karadaki hedefleri vuruyor.

Rusya’daki nükleer güçlerin iki yıl aradan sonra ilk defa katıldığı tatbikat, gerilimin çok yüksek olduğu bir dönemde gerçekleşiyor. Rusya işgal iddialarını reddederek asker ve zırhlı araçlarını Ukrayna sınırlarından çektiğini savunsa da başta ABD istihbaratı olmak üzere Batılı ülkeler henüz net bir gerileme görmediklerini belirtiyor.

NATO’DAN RUSYA’YA MEKTUP

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’da olası çatışmaları önlemek ve Moskova’nın NATO’dan imkansız güvenlik taleplerinde bulunarak süreci zora soktuğunu belirtmek üzere Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a bir mektup gönderdiğini söyledi.

“Soğuk Savaş sona erdiğinden bu yana bu çapta savaşa hazır bir askeri yoğunluk görmemiştik” diyen Stoltenberg, NATO-Rusya Konseyi kapsamında yeni görüşmeler düzenleme talebini Moskova’ya ilettiklerini açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da, Rusya’nın Ukrayna’nın NATO’ya katılmaması yönündeki şartının bir paradoks olduğunu, çünkü NATO’nun gündeminde böyle bir konu olmadığını ifade etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise, Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik tehditlerinin uluslararası sistemin tamamını yeniden şekillendirdiğini belirterek Rusya’ya yönelik ağır yaptırım uyarısını yineledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*