Uçakta Adana Kebap

Hürriyet’ten Uğur Cebeci’nin haberine göre, şefler uçak için hazırlanan kebapların tüm damaklar için uygun bir lezzet vereceğine inandıklarını söylediler.

Daha az karbonhidrat, daha çok protein ağırlıklı hazırlanan mönülerde kebap dışında değişik balık yemekleri de yer alıyor. Ayrıca makarnalar özel olarak İtalya’dan getirilen malzemelerle taze olarak imal edilecek. Günlük hazırlanacak makarnalar için ünlü İtalyan şeflerin reçetelerinden yararlanıldığı lezzet denemeleri yaptıkları öğrenildi.

Öte yandan iç hat uçuşlarında verilen sıcak sandviçlerde yeni karışımlar hazırlandı. Bütün yemeklerde sunulacak tatlılarda şeker oranı düşük tutuldu. Ve bugüne kadar çok beğeni kazanan fırında sütlaç başta olmak üzere birçok tatlı çeşidine yeni mönülerde de yer verildi. Yeni mönüde farklı çeşitlerde ekmekler olacak, ayrıca glütensiz ekmekler bulunacak. Bu ayın ortalarından itibaren yeni mönülerin uçaklara yüklenmesine başlanacağı, hazırlıkların hızla tamamlanmak üzere olduğu söylendi. Ayrıca sunumda kullanılan tabak-çanak gibi malzemelerde de değişikliğe gidildi. Bazı fincanları tutan ve ama bardaklardan önce ısınan metal kulplu malzemelerin tamamı sistem dışına çıkarıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir