Türkiye’de üretildi! Geleceğin gücü hidrojen ile çalışan drone yüzde 75 yerli

Türkiye’de hidrojen yakıtla çalışan bir drone prototip üretildi. Yüzde 75 yerlilikle üretilen minik hava aracının, hidrojen yakıt pilleri de yerli. Hidrojen güçlü yakıt pilleri lityum bataryalardan 10 kata kadar daha fazla güç üretebiliyor. Şimdiden birçok yerli firma bu pillere talip.

Üretilen prototip 23. Dünya Hidrojen Gücü Konferansı’nda sergilendi. Büyük ölçekli ve hidrojen güçlü drone, başta savunma olmak üzere birçok alanda faal olarak kullanılacak. Bilhassa güç dalında de faal biçimde kullanılacak drone, güneş panelleri ve rüzgar türbinlerine sahip geniş alanlara yayılan elektrik şebekelerindeki yanlışların tespitini çarçabuk yapabiliyor.

Ayrıca son yıllarda tarımda ilaçlama ve gübreleme işlerinde kullanımına başlanmasıyla hacimleri büyüyen insansız hava araçlarında hidrojen yakıt pillerinin kullanılması çok uzun müddetlerde çalışma imkanı sağlıyor.

HİDROJEN YAKIT PİLİNİN YÜZDE 75’İ YERLİ

Hidrojen gücü teknolojileri ve yakıt pilli üretimi yapan, ODTÜ TEKNOKENT’te faaliyet gösteren TEKSİS İleri Teknolojiler Limited Şirketinin Genel Müdürü Hüseyin İhtilal,  muhabirine yaptığı açıklamada, insansız hava sistemleri ve yakıt pillerinin dünyadaki ileri teknolojiler ortasında yer aldığını söyledi.

Devrim, birçok bölümün envanterine giren insansız hava araçlarının farklı yakıt çeşitlerini kullanabildiğini fakat hidrojen güçlü yakıt pillerinin kullanıcılara bir çok avantaj sunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Hidrojen yakıt pilli dronlarda hidrojen gazını verdiğimizde hidrojen yakıt pillerine gidiyor. Buradan elektrokimyasal tepkilerle elektrik gücü üretiyoruz. Hidrojen yakıt pilleri, bataryalarla kıyaslandığında havada kalma müddetini çok daha uzun kılıyor. Havada kalma müddetinin uzunluğu ile güç, savunma ve tarım dalındaki kullanıcılara birçok yarar sağlarken, iş yapış modellerinde verimliliği büyük oranda artırıyor. Hidrojenin esprisi, tepkiye girdikten sonra atık olarak karbon çıkartmıyor olması. Tertemiz su buharı bırakıyor. Bu tıp eserler yeni gelişen teknolojileri içerdiği için fiyatları başka teknolojilere nazaran yüksek lakin çalışma müddetinin uzunluğu ve etrafa hassaslık üzere özellikleri, benzerlerinden bir adım öne çıkmasını sağlıyor.”

BİRÇOK FİRMA ŞİMDİDEN YERLİ HİDROJEN YAKIT PİLİNE TALİP

Hüseyin İhtilal, şimdiden yüzde 75 yerliliğe sahip hidrojen yakıt piline birçok yerli firmanın talip olduğunu söyledi. Hidrojenin depolandığı tankların da dış tesirlerden etkilenmeyen özel bir teknolojiye sahip olması birçok firmanın dikkatini çekmesine neden oldu.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*