Son seçim anketinden çarpıcı sonuç: AKP’nin iki kalesinde büyük kayıp

ORC Araştırma Şirketi’nin yaptığı son anket çalışmasında iştirakçilere, “Sakarya ve Bursa’da bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. İki vilayette de bir evvelki seçimde AKP en yakın rakibine 18 ve 11 puan fark atmıştı.

Türkiye’de son seçimlerde en yüksek oy oranına sahip AKP’nin iki vilayetteki son durumu araştırıldı. ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki Sakarya ve Bursa’da yapılan anketi toplumsal medya hesabından paylaştı.

Pösteki paylaşımına, “AK Parti’nin iki kalesindeki son durum” notunu düşerken Bursa ve Sakarya’daki ortaya çıkan tablo dikkat çekti.

YÜZDE 11’LİK KAYIP

Bursa’da bir evvelki seçimde yüzde 46,2 dayanak gören AKP’nin son ankete nazaran bu pazar seçim yapılması durumunda yüzde 11’lik bir kayıp yaşayarak yüzde 35,1 oy alacağı kestirim ediliyor. CHP’nin oyunu yüzde 3,5 artırarak 26,2’ye, YETERLİ Parti’nin ise yüzde 8,4 artışla yüzde 20,8’e ulaşması bekleniyor. Bu sonuçlara nazaran AKP’nin yüzde 11’lik kaybının CHP ve UYGUN Parti’ye dağıldığı görülüyor.

Sakarya’da ise AKP evvelki seçimlerde yüzde 58,2 oranında oy almıştı. 12-15 Mayıs tarihleri ortasında yapılan son ankette AKP’nin oyunun yaklaşık yüzde 18 kayıpla yüzde 40.4’e gerilediği görülüyor. Evvelki seçimde yüzde 9,4 oranında oy alan YETERLİ Parti’nin anket çalışmasındaki oyu yüzde 22,1’e yükselirken, son seçimde yüzde 13,7 oy alan CHP’nin ise yüzde 5.9’luk artışla yüzde 19,6’ya yükseldiği görülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.