‘Şakkadanak’ Dolar Müdahalesiyle Tanınan Ekonomist Necmettin Batırel’den Yeni Dolar Öngörüsü

Yılların viral olmuş videosudur; Ahmet Hakan, Necmettin Batırel ve Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın dolar tartıştığı program. Dolar satarak Merkez Bankası’nın kura müdahale etmesi bir realizm olsa da bunun bir politika olarak sunulması bu yayınla başlamıştı. Sonrasında gerçek oldu o da ayrı tartışma konusu oldu. Ancak ‘ekonomist’ gazeteci Necmettin Batırel’in o günden bu yana öngörülerine bakanlar, son dolar/TL beklentisini yorumladı.

Yıl 2016, dolar kuru 3,50 seviyelerine Eylül ayından Aralık ayına geçen sürede gelmiş. TV’lerde yine ekonomistlere ihtiyaç olduğu anlaşılmış. O dönem Özgür Demirtaş, konvansiyonel medyanın yayın tekliflerini kabul ediyor. Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’de karşısında da Necmettin Batırel.

Batırel’in o güne kadar çok duyulmamış ancak 2018 sonrası hayatımızın bir parçası olacak teorisi ilk kez dile geliyor. ‘Şakkadanak’ diyor, ‘Merkez Bankası, elindeki rezervin bir kısmını satacak, piyasa şok!’ bu cümlenin ardından 2023 yılında geldiğimiz seviyede dolar/TL 23,50, rezervler 21 yılın en dip seviyesinde bulunuyor.  

Merkez Bankası’nın serbest piyasa dalgalı kur rejiminde dolara müdahalesi teorik bir gerçektir. Ancak bunu piyasa bilgisi dahilinde direkt yapar ve açıklar. 2021 Aralık ayı başlarına bakıldığında bu müdahaleler görülür.  Bunların dışındaki kısımlar ekonomistlerin uzun zamandır tartıştığı konular olurken, bizler günümüze dönelim.

Ncecmettin Batırel’in öngörüleri ünlüdür. Gazetede köşesinde öngörülerini yazarken genelde de dövizin düşeceğinden bahseder.

Batırel, yeniden sahneye çıkarak dolar/TL’de 23,37’nin zirve olduğunu belirtti. Bunu döylediği gün kur 23,4698, ertesi gün de 23,6495 ile zirvesini yeniledi. Yorumlar da gecikmedi.

Sosyal medyada Batırel’in hatırı sayılır bir takipçi kitlesi vardı.

Çoğunlukla da piyasalarda “ters indikatör” diye tabir edilen görüşleri için takip ediliyordu.

Kısaca halk arasında “ne dediyse tersini yap” minvalinde bir durumdu.

Dolar/TL’de daha önce de çok kez düşüş öngören Batırel,

Bir çoğunda, belki de hemen hepsinde ‘terste’ kalmıştı.

Takipçileri de bunun farkındaydı.

?

?

?

?

?

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx