Rusya’nın petrolü nasıl sattığı ortaya çıktı… Bu yöntem şeytanın aklına gelmez

Bloomberg’in iddiasına göre, Rusya petrol ambargosunu delmek için yeni bir yöntem izliyor. Buna göre Rusya’dan gelen petrol, yaptırımları aşmak için küçük bir Mısır limanına aktarılıyor.

24 Temmuz’da Al-Hamra’ya yaklaşık 700 bin varil Rus petrolü teslim edildiği, 1,5 milyon varile kadar ham petrol depolanabilen altı tanklı küçük bir petrol yükleme bölgesi olan bu limanda Rus petrolünün Mısır petrolü ile karıştırılarak alıcılara satıldığı iddia edildi.

Habere göre hali hazırda Mısır zaten Rusya tarafından akaryakıt için bir geçiş yolu olarak kullanılıyor. El Hamra’nın tek seferlik mi yoksa Rus petrol akışları için daha yaygın olarak kullanılan bir liman mı olacağı belli değil.

Daha önce, Rus ham petrolü taşıyan tankerler, İspanya’nın kuzey Afrika şehri Ceuta’dan ve daha yakın zamanda Atlantik’in ortasından gemiden gemiye kargo transferleri gerçekleştiriyordu. Bu, normalde korunaklı kıyıya yakın yerlerde gerçekleştirilen böylesine zor bir operasyon için alışılmadık bir yer.

Haziran ayında Singapur yakınlarındaki Johor açıklarında bir başka ham kargo transferi yapılmış gibi görünüyor. Bölge şimdiden İran ham petrolünün Çin’e giden kargolarının nakledildiği bir yer haline geldi.

Avrupa Birliği’nin Moskova’dan petrol sevkiyatlarına ve sigorta ve diğer nakliye hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin yasağı bu yıl içinde yürürlüğe girecek ve Rusya’ya kargolarını alıcılara ulaştırmanın farklı yollarını belirlemesi ve test etmesi için baskı yapacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*