Rusya-Ukrayna savaşında nükleer korku: “Çernobil felaketi yeniden yaşanabilir”

Rusya-Ukrayna savaşında nükleer korku: "Çernobil felaketi yeniden yaşanabilir"
Rusya-Ukrayna savaşında nükleer korku: "Çernobil felaketi yeniden yaşanabilir"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle dün sabaha karşı Ukrayna’ya giren Rus askerleri, Çernobil nükleer santralini ele geçirmek için harekete geçti.

Rus birlikleri Belarus’tan Ukrayna’ya girdikten sonra bugün Çernobil nükleer santral bölgesinde şiddetli çatışmalar başladı.

REHİN ALINANLAR VAR

Yetkililer, atık depolarının zarar görmesinin tüm Avrupa’ya radyoaktif toz bulutu yayabileceği konusunda uyardı. Ukrayna yerel saatiyle 17.00 sonrasında Rus birliklerin Çernobil’e girdiği ve eski nükleer santraldeki işçileri rehin aldığı iddia edildi.

Dün ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Rus askerlerinin şu anda Çernobil santralinin personelini rehin tuttuğuna dair güvendirici raporlar bizi öfkelendiriyor. Nükleer atık tesislerini bakımını sağlamak ve korumak için gereken rutin kamu hizmeti çabalarını sona erdirebilecek bu yasadışı ve tehlikeli rehin alma, açıkçası inanılmaz derecede endişe korkutucu ve büyük ölçüde endişe vericidir. Bunu kınıyor ve serbest bırakılmalarını talep ediyoruz” ifadelerinde bulunmuştu.

RADYASYON SEVİYESİNDE ANORMAL SIÇRAMALAR

Ukrayna Devlet Başkanı’nın danışmanı Mykhailo Poldoliak yaptığı açıklamada “Acımasız bir savaşın ardından Çernobil bölgesi üzerindeki kontrolümüzü kaybettik. Eski Çernobil nükleer santralinin durumu ve nükleer atık depolama tesislerinin son durumu hakkında bilgi sahibi değiliz” dedi. Poldoliak, “Çernobil nükleer santralinin durumu ve nükleer atık depolama tesislerinin son durumu hakkında bilgimiz yok” ifadelerinde de bulundu.

Russian tanks have stormed the former Chernobyl nuclear power plant

Poldoliak, Rus güçlerinin “anlamsız” saldırısını kınayarak, “Çernobil’in güvenli olduğunu söylemek imkansız” diye ekledi.

Doğu Avrupa medya ajansı NEXTA, Cuma günü Ukrayna saatiyle 01:00’den hemen sonra, Çernobil bölgesi yakınında radyasyon seviyelerinde anormal sıçramalar kaydedildiğini iddia etti.

‘AVRUPA’YA YÖNELİK EN CİDDİ TEHDİTLERDEN BİRİ’

Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Rus birliklerinin nükleer santrali kışkırtmaya veya “saldırı sırasında alınan hasarı Ukrayna’yı suçlamak için kullanmaya hazırlanabileceğinden”, hareketin “bugün Avrupa’ya yönelik en ciddi tehditlerden biri” olduğu konusunda uyardı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus saldırısının “başka bir ekolojik felakete neden olabileceğini” söyledi.

Savaş devam ederse 1986 yılındaki Çernobil felaketi “2022’de tekrar edebilir.” dedi.

Chernobyl again: Nuclear site now a warzone as Russia invades Ukraine - World News

CAN KAYBIYLA İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA YOK

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal da televizyonda yaptığı açıklamada, “Çernobil bölgesi, Rus silahlı gruplarının kontrolü altına alındı” dedi. Shmyhal, henüz bir can kaybı bildirilmediğini de aktardı.

Ukrayna kuvvetlerinin gece boyunca Çernobil üzerinden Kiev’e çok uzak olmayan İvankiv’e geçtiği ve burada Rus tanklarıyla çatıştığı aktarıldı.

Arka arkaya gelen haberlerin ardından, ABD Başkanı Joe Biden bir televizyon konuşması yaparak Putin’i Avrupa’da savaş başlatmakla suçladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*