Nissan Qashqai e-Power ve Ariya’nın Türkiye’ye geliş tarihleri açıklandı

issan, büsbütün yeni e-POWER teknolojisi ile donatılan Qashqai ve elektrikli modeli Ariya’nın küresel lansmanını Stockholm’de gerçekleştirdi.

Henüz yüzde 100 elektrikli araç kullanmaya hazır olmayan tüketicilere hitap edecek bir Nissan teknolojisi olan Qashqai e-POWER’ın Türkiye pazarına bu yılın son çeyreğinde, yüzde 100 elektrikli Ariya’nın da gelecek yılın ikinci yarısında sunulması bekleniyor. Avrupa’da ise Ariya için ön siparişlere başlandı.

AA’da yer alan habere nazaran; e-POWER sistemi, değişken sıkıştırma oranlı 1,5 litrelik üç silindirli turbo şarjlı 156 hp akaryakıtlı motora sahip.

Aynı vakitte e-POWER; jeneratör, invertör ve Nissan’ın elektrikli araçlarındakine benzeri boyut ve güç çıkışına sahip 140 kW güç üreten elektrik motoru ile tamamlanan yüksek çıkışlı bir bataryadan oluşuyor.

Benzinli motor, sürüş senaryosuna nazaran invertör aracılığıyla yüksek voltaj bataryasına, elektrik motoruna yahut her ikisine de güç üretiyor.

Bu güç aktarma organını rakiplerinden ayıran en kıymetli nokta ise elektrik motorunun tekerlekler için tek güç kaynağı olması ve hasebiyle şoförün taleplerine anlık ve doğrusal reaksiyon göstermesi olarak söz edilebilir.

Nissan Ariya

Tamamen yeni CMF-EV platformu üzerine inşa edilen Ariya ise Zero Gravity havalandırmalı koltuklar ve örnek teşkil eden diz aralığından panoramik açılır tavana ve elektrikli ayarlanabilir orta konsola kadar, bir çok özelliğiyle öne çıkıyor.

Üç farklı versiyonu bulunan Ariya, 2WD 63 kWh, 2WD 87 kWh, e-4ORCE AWD 87 kWh ve 530 kilometreye kadar menzile sahip seçenekleriyle çeşitli müşteri gereksinimlerini karşılayacak.

Ariya’nın 87kWsa’lik versiyonunda CCS şarj sistemi kullanarak 30 dakikalık süratli şarjla 350 kilometreye kadar menzil elde edilebiliyor.

Batarya seti, e-4ORCE versiyonunda 50/50 yük dağılımı ve 2WD versiyonlarında ise 50/50’ye yakın yük dağılımı sağlayacak biçimde şasinin tabanına konumlanıyor.

Bu biçimde sürüş çevikliği, güvenlik hissi ve sürüş konforu ortasında ülkü istikrar sağlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*