Murat Kurum, Silivri’deki Millet Bahçesi Fidan Dikim Merasimi’ne katıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunduğu İstanbul’da, Silivri Millet Bahçesi Fidan Dikim Töreni’ne katıldı.

Silivri’de 35 bin metrekare büyüklüğündeki Silivri Millet Bahçesinde birinci fidanlarını toprakla buluşturan Bakan Kurum, 94 ruhuyla; İstanbul’un 39 ilçesi, 964 mahallesi, her bir caddesi ve sokağına en hoş formda hizmet etmenin gururunu taşıdıklarını söyledi.

Bakan Kurum, “Şehrimizin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerine sahip çıkmanın onurunu yaşıyoruz. Zira hepimiz şunu çok düzgün biliyoruz; İstanbul’a hizmet etmek, bu kenti ihya etmek; yalnızca Türkiye’ye değil, tüm insanlığa hizmet etmek üzere bir mana taşıyor.” dedi.

“13 millet bahçemizi de tamamlayarak İstanbul’un hoş beşerlerine armağan ettik”

Silivri’den istikbale uzanan ağaçlar yetiştirmek için bir ortaya geldiklerini belirten Bakan Kurum, Silivri Millet Bahçesi’nin önümüzdeki nisan ayının sonunda vatandaşların hizmetine sunulacağını duyurdu.

Bakan Kurum konuşmasında şunları tabir etti:

“Biz millet bahçelerimizi sıradan bir bahçe olarak değil; tersine atalarımızın tabiata bakışının bir simgesi, ecdadımızın bahçe kültürünün bir işareti olarak yapıyoruz. Artık, TOKİ Başkanlığımızla 35 bin metrekare alanda yapacağımız millet bahçesini şöyle bir gözlerinizin önüne getirin. Buraya dikeceğimiz her bir fidanın kocaman gövdelerine gençlerimiz yaslanarak kitap okuyor. Bu ağaçların kolları İstanbul’un en hoş kuşlarına yuva oluyor. Yaşlılarımız gölgelerinde serinliyor. Millet bahçemizin içinde yapacağımız bisiklet yollarını kullanarak anneler, babalar, işlerine; çocuklar okullarına gidiyor. Silivri’nin hoş yüzlü çocukları bu bahçede oyun oynuyor, spor yapıyor. Ninelerimiz pastalarını, çöreklerini yapmış, sepetlerini hazırlamış evlatlarıyla, torunlarıyla şu karşıdaki alanda piknik yapıyor. Dedelerimiz torunlarının elinden tutmuş mescitte cemaatle namazlarını kılıyor. Otomobiliyle gelmek isteyenler de park sorunu yaşamadan aileleriyle birlikte rengârenk çiçeklerin ortasında hoşça vakit geçiriyor. Ne hoş bir manzara değil mi?”


“Kentsel dönüşüm dediniz, yeşil alan dediniz lakin bugün baktığımızda karneniz kocaman bir sıfır”

“İşte biz, bu milletin kıymetleriyle, kültürüyle ilgisi olmayan kelamda çevrecilerin rant dediği, İstanbul’umuzun en değerli yerlerini, en bedelli alanlarını yeşil alan yaptık.” diyen bakan Kurum, şöyle devam etti:

“Onlar sahteliklerine devam edebilirler. Üç buçuk yıldır misyon yapıyorsunuz. Vazife müddeti içerisinde aziz İstanbullulara birçok kelamlar verdiniz; kentsel dönüşüm dediniz, yeşil alan dediniz ancak bugün baktığımızda karneniz kocaman bir sıfır. Biz 13 millet bahçemizi de tamamlayarak İstanbul’un hoş beşerlerine armağan ettik. Kararlıyız, Allah’ın müsaadesiyle 18 milyon metrekarelik 46 millet bahçesini tamamladığımızda İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan ölçüsünü bir metrekare daha artıracağız. 16 milyon İstanbullu kardeşimize armağan edeceğiz, Silivri’ye ikram edeceğiz.’’


“Ajansların yürüttüğü algı çalışmalarıyla belediyecilik yapılmıyormuş, millete hizmet edilmiyormuş!”

“Ne yazık ki; bu bahçelerin değerini bilmeyenler hâlâ var.” diyerek kelamlarını sürdüren Bakan Murat Kurum, şunları söz etti:

Bize her fırsatta çevrecilik dersi vermeye kalkanların, İstanbul’un masmavi denizine, derelerine ihanet etme kıymetine atık su arıtma tesislerini iptal ettiğini gördük. 27 yıl sonra İstanbul’da yine çöp dağlarını gördük. Demek ki neymiş! ajansların yürüttüğü algı çalışmalarıyla belediyecilik yapılmıyormuş, millete hizmet edilmiyormuş! Tavsiyemiz bu yanlıştan, bu algıdan en kısa vakitte dönmeleridir. Biz milletimizle birlikte olmaya milletimize hizmet etmeye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıl olduğu üzere, inşallah yeni 20 yıllarda da bu anlayışla hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Bize Silivri kâfi, İstanbul’umuzun 39 ilçesi kâfi, 16 milyon İstanbullu kardeşim kâfi diyorum. Bu anlayışta biz çalışmalarımızı gece gündüz yapmaya devam edeceğiz.”


“Ortak gayemiz milletimizin refahına refah katmak”

Bakan Kurum, Silivri’nin İstanbul’daki gizli cennetlerden birisi olduğunu belirterek, “Cumhur İttifakımızın, İstanbul’daki en değerli, en hoş örneğidir. Cumhur İttifakı; temelinde adanmışlık, fedakârlık ve büyük maksatlara bağlılık olan milletimiz tarafından 15 Temmuz’da kurulmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Devlet Bahçeli Beyefendinin şahsında Cumhur İttifakı; aziz milletimizin 2053 ve 2071 maksatlarını gerçekleştirmek için kurulmuş bir gönül birliğidir. Ortak gayemiz milletimizin refahına refah katmak, dünyaya hakkı taşımak, insanlığa adaleti götürmektir.’’ diye konuştu.

“81 vilayetimizde olduğu üzere; İstanbul’umuza da yeni on binlerce konut kazandıracağız”

‘’Silivri’ye yalnızca fidan dikim merasimi için gelmedik. Biliyorsunuz; Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’nin en büyük, en kapsamlı toplumsal konut atağını başlattık. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız eylül ayında bu projemizi tüm ayrıntılarını açıklayacak.’’ ifadelerini kullanan Kurum, şöyle devam etti:

‘’81 vilayetimizde olduğu üzere; İstanbul’umuza da yeni on binlerce konut kazandıracağız. Vatandaşımız büyük bir heyecan içerisinde bekliyor. İnşallah Cumhurbaşkanımız muştuyu verecek; biz de tüm grubumuzla gece gündüz uğraş edip; Silivri’mizin de emeklilerini, engelli kardeşlerimizi, bilhassa de gençlerimizi ve yeni evli kardeşlerimizi bu kampanyadan en hoş halde faydalandıracağız. Silivri’de Ortaköy Mahallemizdeki 16 derslikli ilkokulumuzda minik yavrularımız okuyor. Yeniden Alipaşa Mahallemizde 1, 2 ve 3. Etaplarda 1839 yeni yuvamız da, okulumuz da, camimiz de, dükkanlarımız da Silivrili kardeşlerimiz için hazır.”


“20 yılda her şey değişti, bir tek CHP zihniyeti değişmedi”

Muhalefeti toplumsal medya belediyeciliği yapmakla eleştiren Bakan Kurum, şu tabirleri kullandı:

‘’Bakın 20 yılda her şey değişti. Dünya değişti, diplomasi değişti, siyaset değişti, Türkiye değişti. Bir tek CHP zihniyeti değişmedi. Tekrar birebir liyakatsizlik, yeniden tıpkı ihmalkarlıklar, tekrar tıpkı algıseverlik, yeniden tıpkı toplumsal medya kurnazlıkları, toplumsal medya belediyeciliği. Biri enkaza çevirdiği park üzerinde sinema yayınlar, fragman yayınlar, gösteri yapar, başkası var olan projeleri bile işletemez.

Bir başkası millete hakaret eder, biri kelamım ona düzmece çevrecilik taslar. Lakin ne gariptir ki en çok da bunların sesi çıkar. Akşamdan sabaha, toplumsal medyada mekik dokurlar. Sultan Fatih’in de buyurduğu üzere; “Biz o denli bir milletiz ki; bizim gücümüzün, azmimizin, yapıtlarımızın ulaştığı yere, sizin hayalleriniz bile ulaşamaz.” Ey bu ülke için tek bir hayali olmayanlar! Bize, şu kutlu topluluğa “imkânsız, bunu yapamazsınız!” deyin ve ardınıza yaslanıp nasıl yapıldığını seyredin, nasıl millete sunulduğunu görün!”

“Yeni modaları; kendileri yapmış üzere göstermek”

‘’Şimdi bunların yeni modası ne biliyor musunuz? Cumhurbaşkanımızın fikirlerini, yatırımlarını millete ‘sanki kendileri yapmış gibi’ göstermek” diyen Bakan Kurum şöyle devam etti:

‘’Yani Cumhurbaşkanımızın fikirlerini, yatırımlarını millete ‘sanki kendileri yapmış gibi’ göstermek. Cumhur İttifakının kalesi Silivri’den onlara diyorum ki; Recep Tayyip Erdoğan’ın fikirlerini çalabilirsiniz, projelerini çalabilirsiniz fakat bu milletin, Recep Tayyip Erdoğan’a olan aşkını, sevdasını, muhabbetini ve inancını çalamazsınız. İnşallah evvel 2023 seçimlerinde, akabinde da 2024 seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhur İttifakımıza rekor oylarla seçimleri kazandıracağız. Sonra büyük Türkiye yürüyüşüne; 2053 ve 2071 amaçlarımıza azimle, aşkla, kararlılıkla daima birlikte yürüyeceğiz. Biz de hep, Silivri’nin, İstanbul’umuzun yanında olacağız, hizmetinde olacağız, hizmetkarı olacağız.’’


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*