MEBBİS müracaat ekranı ve kaideleri 2022: Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvurusu nasıl yapılır?

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) Türkiye’de birinci defa düzenlenecek uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için müracaatlar, 1 Haziran 2022 Çarşamba günü prestijiyle başladı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı Bilgi Süreç Sistemi (MEBBİS) üzerinden yapılacak müracaat süreçleri, 10 Haziran 2022 tarihine kadar devam edecek.

Uzman ve başöğretmenlik eğitim programına başvurmak isteyen öğretmenler, müracaat kuralları hakkında bilgi almak için araştırmalar yapıyor.

Eğitim programına müracaatta bulunanların koşulları taşıyıp taşımadıkları vilayetlerde oluşturulan vilayet kıymetlendirme komitesi tarafından 01-13 Haziran 2022 tarihleri ortasında pahalandırılacak.

Pekala 2022 Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvurusu nasıl yapılır, müracaat kuralları neler? Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanı ne vakit? İşte 2022 MEBBİS Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik müracaat ekranı…

2022 Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim programı tarihleri

Uzman Öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim programı müracaat ayrıntıları hakkında Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada eğitimlerin 18 Temmuz’da başlayacağı duyuruldu.

“Öğretmenlik Meslek Basamakları Sınavı”na ait takvime nazaran;

Uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül,

Başöğretmenlik eğitimleri de 18 Temmuz-19 Eylül ortasında gerçekleştirilecek.

Eğitim programının müracaatları, 01-10 Haziran 2022 tarihleri ortasında alınacak.

Uzman ve başöğretmenlik başvurusu nasıl yapılır, müracaat kaideleri neler?

Bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumlarında misyon yapan öğretmenler/uzman öğretmenler, eğitim programına MEBBİS üzerinden müracaatta bulunacaklardır.

Eğitim programına müracaatta bulunanların koşulları taşıyıp taşımadıkları vilayetlerde oluşturulan vilayet kıymetlendirme kurulu tarafından 01-13 Haziran 2022 tarihleri ortasında değerlendirilecektir.

Müracaatların sırasıyla; okul/kurum müdürlüğü, ilçe ulusal eğitim müdürlüğü ve vilayet kıymetlendirme komitesince aksaklığa sebep olamayacak biçimde değerlendirilip onaylanması gerekmektedir.

Uzman ve başöğretmenlik imtihanı ne vakit?

19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak Öğretmenlik Meslek Basamakları İmtihanı için müracaatlar, 26 Eylül-03 Ekim 2022 tarihleri ortasında alınacak ve imtihan sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek ve uzman ya da başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren kelam konusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek.

Uzman ve başöğretmenlik müracaat koşulları

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü olan 03 Ekim 2022 tarihi prestijiyle en az 10 yıl hizmeti bulunan öğretmenler; Başöğretmenlik Eğitim Programı’na ise yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü olan 03 Ekim 2022 tarihi prestijiyle uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler müracaatta başvurabilecek.

Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için müracaatta bulunacak öğretmenler/uzman öğretmenlerde aranan kaidelerden biri olan mesleksel gelişim çalışmaları, Bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında vazife yapan tüm branş/alan öğretmenlerinin her bir alandaki misyonlardan en az birini yapabilecekleri formda “Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları, İdareye İştirak Çalışmaları ve Araştırma Geliştirme Çalışmaları” olmak üzere üç alan olarak belirlendi.

Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında vazife yapan öğretmen/uzman öğretmenlerden uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için müracaatta bulunacakların mesleksel gelişim çalışmalarını tamamlayabilmeleri için üç çalışma alanından en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekecek.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*