Maymun çiçeği virüsü: İngiltere’de 56, 9 AB ülkesinde 67 olay

İngiltere’de yeni 36 maymun çiçeği olayı tespit edildi, toplam hadise sayısı 56’ya yükseldi.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansının açıklamasında, yeni 36 olay ile toplam sayısının 56’ya çıktığı belirtildi.

Virüsün çoklukla beşerler ortasında kolaylıkla yayılmadığı lakin bireyden bireye yakın temas yahut maymun çiçeği olan bir kişinin kullandığı giysiler, yatak ekipleri yahut mutfak eşyalarıyla bulaşabileceği vurgulanan açıklamada, “Mevcut salgın kıymetli ve tasa verici olsa da İngiltere nüfusu için risk düşük olmayı sürdürüyor.” tabiri yer aldı.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, teyit edilmiş olaylarla temaslı olduğu düşünülen bireylerden 21 güne kadar konutta kendilerini izole etmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

9 AB ÜLKESİNDE 67 HADİSE

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC), AB ülkelerinde 85 olarak açıkladığı maymun çiçeği olay sayısını 67 olarak değiştirdi.

ECDC’nin bugün yayımlanan risk değerlendirmesinde, 8 ülkede 85 olarak verilen hadise sayısında yapılan düzeltmede 9 AB ülkesinde 67 hadise görüldüğü belirtildi.

Maymun çiçeği hadiselerinin 15-23 Mayıs ortasında Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç’te görüldüğü kaydedildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo cinsinin yüzde 10’a kadar mevt riski bulunurken, Batı Afrika tipinin her 2 hadiseden birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

Ekseriyetle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*