Makine ihracatı birinci 4 ayda 8,3 milyar dolara yükseldi

Türkiye’nin makine ihracatı, yılın birinci 4 ayında 2021’in birebir devrine nazaran yüzde 11,7 artarak 8,3 milyar dolara yükseldi.

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) datalarına nazaran, ocak-nisan periyodunda Almanya’ya yapılan ihracat 1 milyar doları geçerken, AB ülkeleri içinde en fazla ihracat artışı yüzde 17 ile İtalya’da gerçekleşti.

ABD’ye ölçü bazında ihracat birinci 4 ayda Ocak-Nisan 2021 ile tıpkı düzeyde olmasına rağmen elde edilen gelir yüzde 12,6 artış kaydetti. Savaşın devam ettiği Ukrayna’ya makine ihracatı 67,7 milyon dolarda kalırken, yüzde 17,5 artışın yaşandığı Rusya’da bu sayı 250 milyon dolara yaklaştı.

Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya’ya yapılan makine ihracatının yıl sonunda 3 milyar doları aşmasını beklediklerini kaydetti.

Global makine ticaretinde rekabetin temel şartlarının Almanya’da belirlendiğini tabir eden Karavelioğlu, “Alman imalatçılara makine satabilen ülkelerin teknolojide ileri bir düzeyde olduğu kabul edilir. Almanya ile ileri düzey iş birliklerinin yerini hazırladık. Çekirdeğinde makine endüstrisinin olacağı bir stratejik paydaşlıktan Türkiye iktisadı çok olumlu etkilenir.” dedi.

“Satın almacılar için AB ülkeleri dışındaki yeni tedarik merkezi Türkiye”

Kutlu Karavelioğlu, Almanya’da 10 bin üyesi bulunan Almanya Satınalmacılar Birliği’nin (BME) yaptığı son araştırmaya değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“BME üyeleri, yılda 1,3 trilyon avro büyüklüğünde satın alma süreci yapıyor. Ankete katılan Alman işletmelerin yüzde 75’i mümkün bir doğal gaz ambargosu gündeme geldiğinde kendilerinde ve iç tedarikçilerinde üretimin büsbütün duracağına inanıyor. Anket, Alman firmalarının tedarik radarını öncelikle Türkiye’ye yönelttiklerini gösteriyor. Satın almacılar, işlerini garanti altına alabilmek için AB ülkeleri dışında, en kıymetli tedarik merkezi olarak Türkiye’yi görüyor.”

Karavelioğlu, Almanya’dan her ay 250 milyon dolarlık makine siparişi geldiğini belirterek, “İşletmelerimize son 2 aydır başta Almanya olmak üzere AB genelindeki firmalardan gelen ziyaretler ve siparişler artıyor. Lakin Almanya’nın mevcut durumdan çok daha fazla bir potansiyel taşıdığını biliyoruz. Avrupa müşteri portföyümüzü süratle zenginleştireceğiz ve eser portföyümüzü zenginleştireceğiz.” sözlerini kullandı.

Gelecek periyotta yurt dışındaki aktiflik ve fuarlarda daha fazla görünürlük sağlayarak potansiyel müşterileri ile daha yakın temaslar kuracaklarını aktaran Karavelioğlu, yaklaşık 4 yıldır partner olarak çalıştıkları BME ile ortak satın alma aktiflikleri organize edeceklerini bildirdi.

“Makine üretimi artıyor, ithalatı sürat kesiyor”

Makine İhracatçıları Birliği Lideri Karavelioğlu, birinci çeyrekte makine ihracatının yüzde 9,3 artarken, ithalattaki yükselişin yüzde 2,8’de kaldığını belirterek, üretimin arttığını ve ithalatın sürat kestiğini söyledi.

Üretimlerinin ve yatırımlarının rakip ülkelerden fazla arttığını kaydeden Karavelioğlu, AB makine endüstrisinin yüzde 12 üretim artışı sağladığı 2021’de Türkiye’nin üretimindeki yükselişin yüzde 32 olarak gerçekleştiğini aktardı.

Karavelioğlu, “Bu gidişi koruyabilirsek makine dış ticaretinden verdiğimiz açığı yine 10 milyar doların altına çekebileceğiz ve dış fazla yaratmak maksadımıza daha süratli adımlarla ilerleyeceğiz.” dedi.

KAYNAK: AA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*