Litecoin Bu Yaz Gerçekten Parabolik Olabilir mi?

Ağustos ayında Litecoin bir başka halving olayı daha yaşayacak. Önceki iki halving döngüsünde Litecoin’in fiyatı önemli ölçüde arttı. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, Litecoin halving rallisinden kâr etmek önemli miktarda piyasa zamanlaması gerektiriyor. Bu yüzden analist, uzun vadeli yatırımcılar için uygun olmadığını değerlendiriyor.

Analistlere göre Litecoin fiyatı kısa sürede %200 yükselecek!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bir sonraki Litecoin halving olayı Ağustos ayında gerçekleşecek.. Bu da yatırımcıları bu kripto paranın gelecekteki yukarı yönlü potansiyeli konusunda heyecanlandırıyor. Görünüşte hiçbir yerde olmayan Litecoin, yeniden harekete geçti. Kripto para, yılın büyük bir bölümünde piyasanın önemli ölçüde altında performans gösterdikten sonra son yedi günde %13 arttı. Aynı dönemde hem Bitcoin hem de Ethereum temelde yatay seyretti.

Litecoin’deki ani fiyat hareketi neden? Ağustos ayının başlarında gerçekleşecek potansiyel olarak önemli bir katalizör var. Bu da dahil olmak üzere, burada birkaç farklı faktör iş başında. Sonuç olarak, bazı analistler şimdi Litecoin’in önümüzdeki üç ay içinde %200’e kadar yükselebileceğini öne sürüyor.

Litecoin yakında parabolik olabilir’ anlatısı

Bu anlatı, halving olarak bilinen ve 3 Ağustos’ta yapılması planlanan yaklaşan bir olaya dayanıyor. Halving olayında, kripto madencilerine Blockchain’deki yeni bir bloğu kazmaları için ödenen ödül yarı yarıya düşer. Örneğin, Litecoin madencileri şu anda her yeni blok çıkardıklarında 12,5 Litecoin ile ödüllendiriliyor. 3 Ağustos’ta bu ödül 6,25 Litecoin’e düşecek.

Bu yarılanma, kriptonun dolaşımdaki arzı üzerindeki etkisi nedeniyle genellikle Litecoin’in gelecekteki fiyatı için çok yükseliş olarak görülüyor. Örneğin Litcoin, daha önce iki yarılanma olayı yaşadı. Her seferinde LTC fiyatı gerçek yarılanma tarihinden önce büyük bir artış gördü. İyimser bir bakış açısıyla, burada %200’e varan bir artış söz konusu olabilir. Bu rakam, önceki iki yarılanma olayının analiz edilmesinden ve gerçek olaydan önce ve sonra fiyat hareketinin incelenmesinden elde edildi.

Sorun şu ki, kripto dünyasında böyle bir rallinin ne kadar süreceği, gerçekte ne zaman başlayacağı ve ne kadar büyük bir fiyat artışı olacağı konusunda oldukça fazla tartışma var. Örneğin, Litecoin 2022’nin sonunda bir ralli gördüğünde, birçok kişi bunun 2023 yarılanma rallisinin başlangıcı olduğunu düşündü. Ancak bunun bir kafa sahtekarlığı olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte, mevcut fikir birliği Litecoin yarılanma rallisinin gerçek yarılanma tarihinden yaklaşık 100 gün önce başlayacağı yönünde. En yakın takviminizi kontrol ederseniz, rallinin çoktan başlamış olması gerektiğini görmeniz gerekiyor. Bu da muhtemelen Litecoin’in geçen hafta neden yükseldiğini açıklıyor.

Piyasa zamanlamasıyla ilgili sorun

Ancak görülebileceği gibi, Litecoin’in yarılanmasını doğru yapmak önemli miktarda piyasa zamanlaması gerektiriyor. Çok erken veya çok geç girerseniz, getirilerinizin büyük ölçüde değişmesi mümkün. Örneğin, herhangi bir Litecoin yarılanma rallisinin zirvesi, yaklaşık yarılanma tarihinden 50 gün sonra gerçekleşiyor. Bu nedenle herhangi bir Litecoin rallisinden tam olarak kar etmek için çok sınırlı bir süre var. Hesaplamalarıma göre, Haziran ortasına kadar Litecoin’i elinizde tutmuyorsanız, vaat edilene kıyasla elde ettiğiniz şey konusunda büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Hatta bazıları rallinin gerçekleşmeyebileceğini bile öne sürüyor.

Uzun vadeli bir yatırımcı olarak, ideal olarak bu tür kısa vadeli ticaret kurulumlarına çok fazla odaklanmamalısınız. Bunun yerine, gelecekteki fiyat kazançlarıyla sonuçlanması muhtemel uzun vadeli katalizörleri aramanız gerekiyor. Bu nedenle, kısa süreli bir halving rallisini kaçırsanız bile, kazanan bir yatırımla uzaklaşabileceğiniz birçok başka olası yol var.

Başka Litecoin katalizörleri var mı?

İşte bu yüzden özellikle endişeliyim. Litecoin’in doğru türde uzun vadeli katalizörlere sahip olduğunu düşünmüyorum. Örneğin, bazı yatırımcılar yeni LTC-20 token standardının yakın zamanda tanıtılmasının Litecoin’de bir ralliye yol açacağını ileri sürüyor. Ancak, benim bakış açıma göre, bu Bitcoin için BRC-20 token standardı etrafındaki vızıltıdan para kazanmak için bir son dakika girişimi. Duymadıysanız diye söylüyorum, BRC-20 token protokolü Bitcoin etrafında bir meme- coin çılgınlığı yarattı. Peki gerçekten Litecoin’in geleceğinin meme-coinlerde yattığını mı söylüyoruz?

Kabul etmek gerekir ki, Litecoin’in temel ölçümlerinde bir miktar iyileşme oldu ve bu çok cesaret verici. Örneğin, Litecoin Blockchain’deki günlük aktif adres sayısı kısa süre önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Günlük aktif işlem sayısı da tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Ancak bu durum, muhtemelen işlem ücretlerinin yükseldiği Bitcoin’de son zamanlarda yaşanan sıkışıklığın bir sonucu. İnsanların, Bitcoin işleri yoluna koyana kadar kısa vadede Litecoin’e geçiş yapıyor olması mümkün. Dolayısıyla, burada uzun vadeli bir katalizör olduğunu düşünmüyorum, sadece kısa vadeli bir piyasa anomalisi var.

Peki LTC almak mantıklı mı?

Tüm bunları okuduktan sonra hala Litecoin yaz rallisine katılmanız gerektiğine ikna olduysanız, size söyleyecek beş kelimem var: “Bitcoin de yakında yarıya inecek.” Evet, bir PoW kripto olarak Bitcoin’in de her dört yılda bir yarılanma olayı var. Bir sonraki halving’in Nisan 2024’te olması planlanıyor.

Yani 2023’teki Litecoin yarılanmasını unutun ve 2024’teki Bitcoin yarılanmasını bekleyin. Bitcoin, Litecoin’den çok daha iyi bir uzun vadeli yatırımdır. Bitcoin için büyük bir yarılanma rallisi gerçekleşmese bile, pişman olmayacaksınız. Bitcoin’i daha yükseğe taşıyacak çok sayıda başka uzun vadeli katalizör var.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir