İmamoğlu: İstanbul demokrasiye aç, demokrasiyi arzulayan bir şehir

İmamoğlu: İstanbul demokrasiye aç, demokrasiyi arzulayan bir şehir
İmamoğlu: İstanbul demokrasiye aç, demokrasiyi arzulayan bir şehir

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen ‘Güvenlik Konferansı’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Şehirlerin Rolü: Demokraside Ezber Bozanlar’ başlıklı açık oturuma konuşmacı olarak katıldı.

“Size İstanbul halkının selamlarını getirdim” diyen İmamoğlu, “İki gerçekle başlamak istiyorum. Birincisi; İstanbul bir Avrupa şehridir. 16 milyon nüfusu, 1 milyonun üzerinde göçmenle birçok Avrupa ülkesinden büyüktür. Avrupa, İstanbul’dan başlar. Bu yüzden tarihte de imparatorluklar, medeniyetler arası bir köprü olmuştur. İkinci vurgulamak istediğim; İstanbul demokrasiye aç, demokrasiyi arzulayan bir şehirdir” tespitlerinde bulundu.

“ŞEHİRLER, DEMOKRASİLERİN NEFES ALDIĞI YERLER”

Şehirleri, ‘demokrasilerin nefes aldığı yerler’ olarak tanımlayan İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* İstanbul’un hikayesi de tarihin her aşamasında çok renkli, çok sesli, özgürlük isteyen bir şehrin hikayesidir. Ben, bugün aranızda, sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni değil, 16 milyon İstanbullunun demokrasi özlemini de temsilen duruyorum.

* Malumunuz, 2019 yılındaki İstanbul seçimleri gerek seçimin iptal süreci, gerek daha sonra seçimin ezici çoğunlukla yeniden kazanılması anlamında, tüm dünyada Türk halkının demokrasiye olan özleminin bir sembolü olarak görüldü. Biz bu değerli misyonu gururla taşıyarak her geçen gün büyütmeye uğraştık.

“TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SAKAT GÖRÜLEBİLİR ANCAK ÖLMEMİŞTİR”

“Bu anlamda İstanbul’un en demokrat belediye başkanı olmaya kararlıyım” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

* Gayemiz; İstanbul’un mutlu insanların yaşadığı ve özgürlükleri tadabildiği bir şehir olması. İktidara geldiğimiz Haziran 2019’dan bu yana, şehir yönetimini çoğulcu, katılımcı, demokrat prensipler etrafında yeniden tanzim ettik.

* Kent konseylerini kurduk, kadınların temsilini arttırdık. Benim 3 tane genel sekreter yardımcım kadın. Bizler, bunu sadece İstanbul halkı bunu istediği için değil, Türkiye’nin gözü üzerimizde olduğu için yapıyoruz. Bizler, demokrasi mücadelesini hafife almıyoruz. Ama umutsuzluğa da kapılmıyoruz.

* Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir; ancak ölmemiştir. Kurumlar yıpranmış olabilir, ancak toplumda Avrupa değerleri ve demokratik normlara özlem, azalmamış artmıştır.

* Bunu görebilmeniz için, hepinizi en kısa zamanda İstanbul’a davet etmek istiyorum. Tüm zorluklara rağmen Avrupa’daki en sıcak demokrasi mücadelelerinden birini de görmüş olacaksınız.

Almanya’da gerçekleştirilen ‘Münih Güvenlik Konferansı’, 30 ülkenin hükümet ve devlet başkanlarıyla birlikte 100’e yakın dışişleri ve savunma bakanını, belediye başkanlarını, uluslararası diplomatları, jeopolitik ve güvenlik uzmanlarını bir araya getirdi.

RUSYA-UKRAYNA AÇIKLAMASI

İmamoğlu, yaptığı konuşmada Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime de değindi.

Trabzon’da doğduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

* Bir Karadenizli olarak ben Karadeniz’de barış istiyorum. Rusya ve Ukrayna daha fazla diyalog olması gerektiğini düşünüyorum.

* Ayrıca NATO ve Rusya ile ve Avrupa ve Rusya ile. Bizim o coğrafyada barışa ihtiyacımız var. 21. yüzyılda Avrupa’da savaş olmamalı. Umarım bu coğrafyada barış olur.

* İstanbul barış görüşmeleri için hazır. Hükümetimiz de bu konuda teklife bulunmuştu. Başka bir şehirde de olsa bir araya gelmelidir iki ülke. Barış için bir çözüm ya da bir yol bulmak zorundalar.

İMAMOĞLU’NDAN GENÇLERE: HER ŞEY TÜRKİYE’DE ÇOK GÜZEL

‘Münih Güvenlik Konferansı’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Şehirlerin Rolü: Demokraside Ezber Bozanlar’ başlıklı panelde konuşmasının ardından İBB Başkanı İmamoğlu, Münih’te Türk gençlerle bir araya geldi.

İmamoğlu, “Münih Güvenlik Konferansı sonrası, kentteki Türk gençleri ile bir araya geldik. İyi yetişen gençlerimizi elbette, başka ülkelere kaptırmayacağız. Her şey Türkiye’de çok güzel” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*