İBB Meclisi’nde ‘İmamoğlu’nun Karadeniz seyahatinin masrafını kim karşıladı’ tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi mayıs ayı oturumları, Saraçhane’deki İBB Binası Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Meclis’te İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon, Rize ve Artvin’e düzenlediği Karadeniz seyahatinin masraflarının nasıl karşılandığı tartışıldı.

AK Partili Meclis Üyesi Kübranur Uslu, soru önergesinde “İBB Lideri sıfatıyla Karadeniz’de miting yapmanızın gayesi nedir? Yol, konaklama ve başka tüm harcamaları kim tarafından nasıl finanse edildi? İBB bütçesi bu masraflar için kullanıldı mı?” diye sordu.

‘ERDOĞAN’IN SİİRT’TE NE İŞİ VARSA…’

Önergeye cevap veren CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı bayramlarda herkesin memleketine gittiğini, İmamoğlu’nun da Trabzon ve Rize’ye memleketine gittiğini söyledi. Seyahatin son derece doğal olduğunu savunan Balyalı, seyahatin gayesine ait soruya “Büyükşehir belediye lideri olduğu devirlerde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Siirt’te ne işi varsa, Ekrem İmamoğlu’nun da Karadeniz’de birebir işi vardı… Sayın Liderimiz kendi masraflarının tamamını kendisi karşılamıştır ve bu seyahate ait de kamu kaynağı kullanılmamıştır” cevabını verdi.

‘TEK KURUŞ KAMU KAYNAĞI KULLANILMADI’

Balyalı şöyle devam etti: “Geziyle alakalı olarak da yeniden çok net biçimde altını çizelim bir tek kuruş kamu kaynağı harcanmamıştır. Belediye Liderimiz, kendi masraflarını hepsini kendisi karşılamıştır. Bunun dışında bir şey söylenmesi mümkün değildir. Diğer arkadaşların, gazetecilerin yorumları varsa o kendi yorumlarıdır. Hem Liderimizin hem bizim bu bahisteki resmi açıklamamız bu haldedir.”

‘OTOBÜS İETT’NİN’

“Yapılan çalışma siyasi miting ve mesleğe dönük bir çalışmadır” diyen AK Parti Küme Sözcüsü Murat Türkyılmaz ise konuşmaların yapıldığı otobüsün, İETT’ye ilişkin olduğunu söyledi.

CHP’li Balyalı “İETT otobüsüne ait yakıt harcamaları da tekrar belediye liderimiz tarafından karşılanmaktadır. Orada da bir kamu kaynağı kullanımı kelam konusu değildir” karşılığı verdi.

Konuşmaların akabinde soru önergesi kabul edildi.

AK Partili Uslu, ayrıyeten İBB Muhtarlık İşleri Daire Lideri Yavuz Saltık’ın seyahatte dağıttığı yardım kartlarının, İstanbul’daki muhtaçlık sahibi ailelere dağıtılmak için hazırlanan kartlar olup olmadığını sordu.

Tarık Balyalı, yardım kartlarının dağıtımının, kamu kaynağı olarak değil, Yavuz Saltık’ın kendi istekli hizmeti olarak yapıldığını aktardı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.