Hindistan’da Hz. Muhammed’e hakaret eden eski BJP sözcüsü tutuksuz yargılanacak

İslam dinine ve Hazreti Muhammed’e hakaret nedeniyle hakkında dava açılan Sharma, Yüksek Mahkemede tutuksuz yargılanacak.

Mahkeme ayrıyeten, Sharma’yı davalarla ilgili rastgele bir emniyet sürecinden kaynaklanabilecek mümkün cebri hareketten de muhafaza kararı verdi.

Hakkında 9 süreç başlatıldı

Sharma’nın Hindistan genelinde kendisine karşı açılan tüm emniyet süreçlerini bir ortaya getirmek için yaptığı yazılı başvurusu da değerlendirmeye alındı.

Emniyet tarafından, 1’i Delhi’de, 5’i Maharashtra’da, 2’si Batı Bengal’de ve 1’i Telangana’da olmak üzere Sharma’ya karşı toplam 9 süreç başlatıldığı bildirildi.

Sharma’nın bir sonraki duruşması 10 Ağustos’ta görülecek.

Hazreti Muhammed’e hakaret etti

Hindistan’da BJP’nin önde gelen isimlerinin, İslam dini ve Hazreti Muhammed’e yönelik sözleri tansiyonu yükseltmişti.

İktidar partisi, kelam konusu tansiyon nedeniyle tenkitlerin odağı olurken İslam dinine ve Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içeren tabirler kullandığı gerekçesiyle Sharma’nın misyonuna son verildiği ve Yeni Delhi Medya Lideri Naveen Kumar Jindal’ın da partiden ihraç edildiği bildirilmişti.

Gözaltına alınmıştı

AA’nın haberine nazaran, BJP’nin gençlik siyasetlerinden sorumlu isimlerinden Harshit Srivastava, Twitter paylaşımından ötürü 8 Haziran’da Uttar Pradeş eyaletinde gözaltına alınmıştı.

Sharma’ya İslam dinine ve Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içeren sözleri nedeniyle 9 Haziran’da dava açılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*