HEYELAN VE KAYA DÜŞME RİSKİ OLAN KARABÜK-YENİCE KARAYOLUNDA ZORLU ÖNLEM

KARABÜK Yenice kara yolunda yaşanan heyelan ve kaya düşmelerinin önüne geçebilmek için riskli bölgelerdeki yamaçlarda kaya temizliği yapılıyor ve çelik halatlar örülerek önlem alıyor. Zorlu işlemler, Karayolları Bölge Müdürlüğü koordinesinde endüstriyel dağcılar tarafından gerçekleştiriliyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü, Karabük-Yenice kara yolunda yaşanan heyelan ve kaya düşmelerini en aza indirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Müdürük koordinesinde endüstriyel dağcılar tarafından büyük kaya parçalarını zor şartlarda riskli bölgedeki yamaçlardan, trafiği durdurarak Karabük ile Yenice arasında ulaşımı sağlayan yolda indiriliyor. Ardından yolu temizleme işlemi gerçekleştiriyor. Heyelan ve kaya düşmesinin en çok yaşandığı Suçatı Tüneli mevkiinde yerden onlarca metre yükseklikte kaya ve yamaçlara tırmanarak tutundukları halatlarla dik yamaçlarda kaya temizliği yapan endüstriyel dağcılar dron ile görüntülendi. Zorlu ve riskli bir iş yapn dağcılar, temizlik çalışmalarının ardından çelik ağlar örerek tehlikelere karşı önlem alıyor.

Riskli bölgedeki yamaçlardan büyük kaya parçalarını temizleme işlemi gerçekleştiren Endüstriyel dağcı Sinan Arslan, 14 kişilik profesyonel dağcı ekibiyle yamaçlarda boşta duran kaya parçalarını kontrollü bir şekilde temizlediklerini belirtti. Kayaları sabitledikten sonra yüksek kapasiteli çelik halka tel sereceklerini ifade eden Arslan, ‘Kayaları sabitleyeceğiz ve üzerine herhangi bir taş gelmeyecek.Burada en çok yorucu olan oturmuş kayaların oynamasını gördüğümüzde onları aşağıya atmak. Onlar baya sıkıcı oluyor.ö dedi.

Arslan, yerine oturmuş olan kaya parçalarının boşa düşen kısımlarını aşağıya atarken

zorlandıklarını aktararak çalışmaların yaklaşık 1 ay kadar süreceğini ifade etti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir