HDP’li Beştaş’tan ‘fezleke’ açıklaması: Erdoğan ve Bahçeli’nin konuşmasının devamı

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis Başkanlığı’na gönderilen Cumhurbaşkanı fezlekeleri, Anayasa Adalet Karma Komitesi’ne sevk edildi. Evraklar ortasında HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Şoför, HDP Batman Milletvekilleri Feleknas Uca ve Ayşe Acar Başaran, HDP Muş Milletvekilleri Şevin Coşkun, Mensur Işık, Nuran İmir ve Gülüstan Kılıç Koçyiğit ile HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında birer, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ hakkında ise 2 belge bulunuyor.

‘YAPTIĞIMIZ HER KONUŞMA FEZLEKE KONUSU EDİLİYOR’

Meclise gelen fezlekelere ait Artık Gerçek’ten Seda Taşkın’a konuşan bulunan HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, yargının büsbütün AK Parti-MHP’nin vermiş olduğu talimatları yerine getirdiğini söyledi. HDP’li milletvekillerinin yakın takibe alındığını söyleyen Beştaş, “Demokratik siyaset kapsamında yaptığımız her konuşma, ziyaret ve siyasi faaliyetlerimiz fezleke konusu ediliyor” dedi.

Hazırlanan fezlekelerin hukuk ve yargıyla alakası olmadığını lisana getiren Beştaş, “Saliha Aydeniz’in yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ait karma kurulun toplanmasının tek bir hedefi var; HDP’yi siyaset dışına itmek ve muhalefeti de bunun üzerinden hizaya getirmek. Bu çalışmaların hepsi programlanmış, planlanmış çalışmalardır” dedi.

‘İKTİDAR, KUTUPLAŞTIRMAYI HDP ÜZERİNDEN YAPIYOR’

Türkiye’nin tarihi bir seçime gittiğini ve toplumun kıymetli bir seçim yapacağını belirten Beştaş, “Türkiye ya Cumhur İttifakı’nın kurduğu sisteme evet diyecek ya da demokrasiyi seçecek” dedi. AK Parti iktidarının muhalefeti kriminalize ettiğini söyleyen Beştaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İktidar ayrımcılığı, kutuplaştırmayı HDP üzerinden yapıyor. Bütün Türkiye toplumunun, tüm demokrasi güçlerinin bunu görmemesi mümkün değil. Herkesin çıplak gözle görebildiği bir yönelim var. En son Bülent Arınç bile ‘kral çıplak demenin zamanıdır’ dedi. İçerde de huzursuzluk var. Bunu görmememiz mümkün değil. Kanılarını özgürce söz edemiyorlar demek ki.”

İktidarın uyguladığı kutuplaştırmaya karşı güçlü bir irade ve cüretin ortaya koyulması gerektiğini söyleyen Beştaş, “Adil ve demokratik bir sistemde, yargının birazcık kendini bağımsız ettiği idarede, fezlekelerin gideceği yer mahkeme salonları değildir, bunlar yırtılıp atılacak fezlekelerdir. İçinde hata yok, büsbütün siyasi saiklerle hazırlanmış fezlekelerdir” dedi. Beştaş, hazırlanan fezlekeleri kabul etmediklerini belirterek, “Erdoğan ve Bahçeli’nin konuşmasının devamıdır” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*