Dünyaca ünlü plajda saklambaç

Antalya’nın Konyaaltı Kıyısı’nda, güneşlenenler ortasında dolaşarak tepside midye dolma ya da simit yahut kovada mısır satan seyyar satıcıların, zabıtaya yakalanmamak için kullandığı usuller şaşırttı.

Havaların ısınmasıyla kentte kıyılar dolup taşarken, yasak olmasına karşın seyyar satıcıların sayısı da arttı. Plajda güneşlenenler ortasında dolaşan seyyar satıcılar, kovada kaynamış mısır, tepside midye dolma yahut simit ya da poşet bardakta çekirdek satmaya çalışıyor. Uzun mühlet toz ve güneşe maruz kalan besinler da sıhhati tehdit ediyor.

Konyaaltı Sahili’nde son günlerde sayıları artan seyyar satıcıların, zabıtaya yakalanmamak için yaptıkları ise şaşırtıyor. Başının üstünde taşıdığı tepside midye dolma satan seyyar satıcı, uzakta zabıtayı görünce güneşlenenlerin ortasına oturdu. Zabıtanın uzaklaşmasının akabinde tepsisini gizleyerek, kıyı şeridinde yürüyen seyyar satıcı, daha sonra satış yapmaya devam etti. Kovadaki suda beklettiği haşlanmış mısırı satan 2 seyyar satıcı da zabıtayı görünce kıyıda vakit geçirenlerin yakınına kovasını bırakıp, uzaklaştı. Daha sonra zabıta, fark ettikleri kovaya el koyarak satışı engellemeye çalıştı.

‘MİDYE DOLMA EN TEHLİKESİ’

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Lideri Ali Manavoğlu, yaz aylarının gelmesiyle kıyılarda tepsi üzerinde midye dolma, mısır, açıkta simit, poşette çekirdek satanlara sıkça rastlandığını kaydetti. Bu biçim satış hallerinin sıhhat açısından büyük risk taşıdığını belirten Manavoğlu, bilhassa açıkta satılan midye dolma tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Manavoğlu, “Merdiven altı, kayıtsız, onayı olmadan üretilen midye; sıcak havada soğuk zincire uyulmadan satışı halk sıhhatini tehdit ediyor” dedi.

Hijyenik ortamda satılmayan midye dolmanın sıhhate ziyanlarını anlatan Manavoğlu, “Midye dolmada escherichia coli, salmonella, listeria monocytogenes, vibrio üzere bakterilerin oluşması yüksek ihtimal. Açıkta satılan midye dolmalarda hijyenik üretim kelam konusu değil. Soğuk zincire uyulmuyor. Kıyıda açıkta satılan midye dolma tüketilmesi hastalıklara yol açabilir. Gebelerin çocuk düşürmesine neden olabilir ya da bağışıklık sistemi zayıf bireylerde uzun müddet hastanede kalacak formda tedaviye muhtaçlık duyulabilir” diye konuştu.


‘GIDA ZEHİRLENMESİNE NEDEN OLUR’

Sahillerde kaynamış mısır satışına da sıkça rastlanıldığını lisana getiren Şube Lideri Manavoğlu, kovalarda buz ya da su desteği yapılarak satılan eserlerin de sıhhati olumsuz etkilediğini söyledi. Hijyenik ortamda satılmayan mısır eserlerinde escherichia coli, koliform bakterileri oluştuğunu anlatan Manavoğlu, “Kaynamış mısır haşlandıktan sonra suda bekletiliyor, belli müddetle su ve buz desteği yapılıyor. Su mikrobiyel girişe uygun ortam. Bilhassa mısır kümesi eserlerde ortam şartlarının uygun olmamasından kaynaklanan bakteriler, sıhhati olumsuz tesirler. Karın ağrısı, ishal, kusma, ateş, besin zehirlenmesi görülebilir” dedi.

Ali Manavoğlu, açıkta satılan simit ve çekirdeğin toz yahut yabancı unsur bulaşması sonrası güneşin altında uzun mühlet beklemesiyle bakteri oluşumunun hızlandığını söyledi. Manavoğlu, insanların açıkta satılan, uzun müddet güneşe maruz kalan besin eserlerini tüketmemesi gerektiğini belirtti. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*