CHP’li Ömer Fethi Gürer: ‘Traktör ve ekipman masrafları çiftçiyi alımda zorluyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, girdi maliyetleri yanında traktör,makina ve ekipmanlarda yaşanan fiyat artışının çiftçinin gelir daralması ile alım olacağını zorladığını belirtti.

Çiftçi ve üreticiler ile görüşen Gürer’e Çitçiler; tohum, gübre, ilaç, mazot, sulama suyu çıkarmak için kullanılan elektrik faturası giderlerinin yanısıra traktör ve ekipmanlarıyla ilgili sarfiyatların de çok yüksek oranda artması ile yeni olanı alabilmelerinin çok güçleştiğini tabir ettiler .

2 yıl önce 190 bin liraya aldığı bir traktörün yeni bu yılki fiyatının 1 milyon 100 bin liraya çıktığını söyleyen çiftçi, yalnızca traktör değil ekipman masraflarının de daima arttığına dikkat çekti. 

PULLUK 60-70 BİN LİRA OLDU 

Taşlık bölgelerde kullanılan yaylı pullukların 7-8 bin liradan 60-70 bin liraya, pullukların ucundaki bıçağın ise 40-50 liradan 250 liraya yükseldiğini anlatan çiftçiler traktör ekipmanlarından söküm ve dikim makineleri, gübre, hasat ve ilaçlama makineleri üzere ekipmanların fiyatlarının son 2 yılda 5 kat artmasının kendilerini büyük oranda mağdur ettiğini kaydetti. 

Üretim maliyetlerini belirlerken traktör ve başka ekipmanların masraflarını amortisman sarfiyatı olarak Çiftçilerin hesaba katmadığını tabir eden CHP Milletvekili Gürer “Üreticilerin bilhassa kırsalda küçük aile tipi  işletmeler ilaç,tohum ,gübre,mazot, sulama suyu elektrik faturası ödediklerinde  öbür masraflarını gelir masraf hesabında çokta dikkate almazlar. Amortisman gideri  ile başka detaylı sarfiyatları dikkate alındığında tüm ayrıntılarla ile oluşacak maliyet hesabı ile çiftçi kazanması bir yılda gerçekleşen artırımlar karşısında muhtemel değildir” diye konuştu. 

ÜRETİCİNİN GİRDİ MALİYETLERİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer çiftçilerin üretim maliyetleri  artşın yanında “Bunlara ek olarak traktör ve ekipmanlarının maliyetleri de son yıllarda önemli oranda arttı. Traktör çiftçi için  bir yerde eli kolu ayağı, tarla da bağda,bahçede  ve odun taşımada ormanda yararlanıldığı üzere kırsalda mesken tarla ortası tıpkı vakitte nakliye aracı.Sulama suyu çıkarmak için traktörün fonksiyonu var.Kırsal’da arazi boyutuna bakılmaksızın traktör alınır, zira traktör çiftçi için çok istikametli fonksiyonludur..Esasen  bütünüyle artan  girdi maliyetleri çiftçinin,üreticinin  belini büküyor.Birde yeni traktör için borçlanma ve borcunu ödeme de  yaşadığı sorunlar  var. Sorunu en derin hisseden kırsalda küçük aile tipi işletmelerdir.Tarımı taşıyan kırsalda küçük aile tiplerinin  öneminin  büyüklüğü fark edilmelidir. Ne varki kırsal  her alanda daima kan kaybediyor ” dedi.

ÇİFTÇİYİ MAĞDUR EDİYOR 

Traktör, biçerdöver, pulluk, ekim ve hasat makineleri söküm ve dikim makineleri ve misal ekipmanların son iki yıldaki fiyat artışının yüzde 4-5 kat olduğunu aktaran  CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi, traktör ve ekipmanların fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle  yeni traktör ve ekipman  almakta  zorlanıyor ve borçlanıp alınan traktörde ödeme sağlanmazsa  sonuçta ipotek ettirilen varlıklar da  elde çıkıyor” diye konuştu.

TRAKTÖR ÜRETİMİDE DÜŞTÜ

Traktör de  üretim maliyetleri artmasının traktör   maliyetleri de etkilediğini belirten Gürer “Türk Tarım  Makinaları Sanayisi Haziran 2022 raporuna nazaran Haziran 2022’de 5.994 adet traktör üretilmiş olup bir evvelki yıla nazaran yüzde 29’luk bir azalma olduğu görülürken son 5 yılın haziran ayı bilgileri dikkate alındığında, 2022 yılındaki değişim yüzde 21,7 düzeyindedir. 2022 yılının ocak–haziran devrinde 33.040 adet traktör üretilmiş olup, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 18.6’lık azalma olduğu da raporda belirtilmektedir“ dedi.

ÜRÜN DESTEKLERİ  ÇİFTÇİYE VERİLMELİDİR 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi için sıkıntı bir değil bin,Siyasi iktidar sıkıntılara tahlil üretmekten uzak. Yıllardır söylüyoruz .Destekler arazi sahibine değil  arazi kiralayan, o toprakta çiftçilik yapana verilmelidir“ dedi. 

Gürer’in kelamlarını destekleyen çiftçiler de üretim yapmak için kiraladıkları yerlere verilen desteklemelerden üretim yapan çiftçiler olarak faydalanamadıklarını, desteklemelerin tarla sahibine verildiğini söz edip , “Eken biziz; ilacı, tohumu,gübreyi atan biziz. Lakin üretim desteklemelerini çiftçilik yapmadığı halde tarla sahibi alıyor. Bu nedenle biz ÇKS’ye da kayıt olamadığımız üzere TARSİM sigortamı da yaptıramıyoruz” diyerek yaşadıkları sıkıntıları lisana getirdiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*