CHP ve AKP’nin bayramlaşmasında ‘EYT’ tartışması

?Kurban Bayramı’nın 2’nci gününde siyasi partiler ortasında bayramlaşma ziyaretleri gerçekleşti.

CHP heyetinde yer alan Eskişehir Milletvekili Jale Işık Süllü, Kadın Kolları Genel Lider Yardımcısı Necla Kacan, Gençlik Kolları MYK üyesi Uygar Elitog, genel merkezde evvel AKP heyetini kabul etti. CHP heyeti, AK Parti heyetinde yer alan Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ve MKYK üyesi Zeynep Şahin ile bayramlaştı.

KURBANLIK ATIŞMASI

CHP’li Jale Işık Süllü, sohbet sırasında iktisada değinerek, “Ülkede ekonomik şartlar çok dertli. Kurban Bayramı’nda vatandaşlar kurban kesemedi bu devir. Hayvan pazarına gittiğimizde, bütün satıcılar bekliyordu ne yazık ki. Pandemi devrinde daha düzgün olduğunu söylediler” dedi.

AKP’li Mustafa Yel ise kurban satıcılarının şad olduğunu gözlemlediğini belirterek, “Tekirdağ’da dolaştım bayram öncesinde. Genelde satıcılarımız şad olduklarını tabir etti” diye yanıt verdi.

Süllü’nün, “Eskişehir’de çok yakınıyorlar” demesi üzerine Yel, “Bizde çok hoş. Bu manada bir sorun yok. Bizim kendimizin de kurban kestiği satıcı ile ben konuştum. Bu sene tam bilakis ‘keşke daha fazla olsaydı elimizde de daha çok satardık’ diyor” diye karşılık verdi.

Süllü de “Yüzde 80 kaldı ellerinde. Esasen besicilik kazanmıyor. Yem fiyatları çok arttı. Biz 1 yıl evvel gezerken 70 lira olan yem fiyatları şu anda 398 lira” dedi.

AKP’li Yel, “1 yıl evvel 70 lira değildi. Ben de bu işi yapan birisiyim. Emin olun çuval fiyatı 150 lira. Dertleri biliyorum; fakat bu sürdürülebilir hale geldi şu anda çok şükür. Pandemi devrinin getirmiş olduğu zorluklar, Rusya- Ukrayna krizinin getirmiş olduğu zorluklara karşın güçlü Türkiye Cumhuriyeti her türlü zorluğun üstesinden gelmeye devam edecek” diye konuştu.

EYT TARTIŞMASI

CHP’li Süllü’nün, EYT ile ilgili durumda da zahmet olduğunu lisana getirmesi üzerine AKP’li Yel, “80’li yıllardaki uygulamalardan mütenasip, o periyottaki sıkışmaların şu andaki çözümlenmesiyle ilgili bizim de doğal ki gayretimiz var. Bu, bizim devrimizde başlamış bir zorluk değil. Bu, çok daha evvel başlamış. Sizlerin, Sayın Genel Başkan’ın çok güzel bildiği, SGK Genel Müdürü iken uygulamalarının sonucunda ortaya çıkmış sonuçların getirdiği bizim de çözmek zorunda kaldığımız bir durumla karşı karşıyayız ve çözeceğiz inşallah” diye konuştu. 

Süllü’nün “20 yıldır iktidardasınız, 20 yıldır çözülmemiş olması” demesi üzerine ortaya giren Yel, “Çözüyoruz inşallah, merak etmeyin” dedi.

Süllü, “Umudumuz, beklentimiz o tarafta; ancak bundan sonraki periyotta bize düşecek çözmek herhalde, diye düşünüyorum” deyince Yel, “Ona milletimiz karar verecek. İnşallah önümüzdeki yıl Haziran 2023 seçimlerinde biz bugüne kadar milletimizin verdiği her karara saygılıyız. Bundan sonra da vereceği kararlara saygılı olarak inşallah yolumuza devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

AKP’nin akabinde CHP Genel Merkezi’ne DSP ve Vatan Partisi heyetleri ziyarette bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*