Brent petrolün varili 105,94 dolar

Dün 107,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 107,35 dolar seviyesinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.43 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,31 azalışla 105,94 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 99,13 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, piyasalarda global iktisada ait tasaların artmasıyla düşüş eğilimine girdi.

Çin’deki COVID-19 olaylarındaki artış

Fiyatlardaki düşüşte, merkez bankalarının enflasyonla gayret kapsamında faiz oranlarını artırması nedeniyle talebin daha da azalacağı telaşları tesirli oldu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de COVID-19 olay sayılarında görülen artış ve getirilen yeni kısıtlamalar da fiyatlar üzerinde aşağı istikametli baskı oluşturuyor.

Çin hükümeti 25 milyon nüfuslu Şanghay kentinde tekrar toplu test yapılması kararı alırken, bu üzere adımların ekonomik toparlanmayı sekteye uğratabileceğinden kaygı ediliyor.

ABD’nin petrol stoklarında artış öngörüsü

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran 1 milyon 860 bin varil artış öngörüyor. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 330 bin varil artacağı tarafında.

Stoklardaki artış beklentisi, talebin düşük seyrettiği algısına yol açarak fiyatlardaki düşüşü destekliyor.

ABD Enerji Enformasyon Yönetiminin resmi petrol stok bilgileri ise bugün açıklanacak.

Brent petrolde teknik olarak 106,56 ile 107,25 dolar aralığının direnç, 105,87 ile 105,18 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*