Brent petrol tekrar 110 doların üzerine çıktı: Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (5 Temmuz 2022)

Brent petrolün varil fiyatı dün 114.71 dolara kadar yükselirken günü 113,5 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.31 prestijiyle kapanışa göre yüzde 0.43 azalışla 113.01 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 109.66 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların düşüşünde, başta ABD olmak üzere dünya genelinde güçlenmeye devam eden resesyon telaşları ve enflasyona ait belirsizlikler tesirli oluyor.

Ancak global arz daralması telaşlarının devam ettiği bir devirde Norveç’in petrol ve doğal gaz alanlarındaki çalışanların grevi nedeniyle ülkede üretiminin tehlikeye girmesi fiyatların aşağı istikametli hareketini kısıtlıyor.

NORVEÇ’TEKİ KRİZ ÜRETİMİ TEHLİKEYE ATIYOR

Norveç Petrol ve Gaz Birliğinden yapılan açıklamaya nazaran, ülkedeki güç çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikalar fiyat konusunda muahedeye varılamadığı için greve gidiyor.

Bugün üç açık deniz alanında grev başlayacak ve tahlil bulunamaması durumunda bu geceden itibaren üç alanda daha çalışmalar durdurulacak.

Norveçli güç şirketi Equinor’dan yapılan açıklamada, bugün başlayacak grevin 27 bin 500’ü doğal gaz olmak üzere yaklaşık 89 bin varillik petrol muadili üretimi tehlikeye atabileceği açıklandı. Bu geceden itibaren kesinti beklenen üç sahanın toplam üretiminin ise günlük 333 bin varil petrol muadili olduğu belirtildi.

Şirket, 9 Temmuz’dan itibaren de 3 başka alanda daha grevin başlayabileceğini, buradan kaynaklanacak üretim kayıplarının ise şimdi netleşmediğini duyurdu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçıları ortasında yer alan Japonya ve Çin ekonomilerinin hizmet bölümlerine ait olumlu datalar de fiyatları destekliyor.

Çin’de bugün açıklanan hizmet kesimi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 54.5’le temmuz 2021’den bu yana en güçlü düzeyine çıkarak beklentileri epeyce geride bıraktı. Japonya’da hizmet dalı PMI ise 53’e inse de hizmet kesiminin ülkede güçlü kalmaya devam ettiğine işaret etti.

Brent petrolde teknik olarak 114.44 ile 115.37 dolar aralığının direnç, 112.85 ile 112.19 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*