Binance Bitcoin İşlemlerini Açtı! CZ’den Kritik Açıklama!

Bitcoin ağı benzeri görülmemiş bir tıkanıklık yaşıyor. Bu sırada Binance, ikinci bir duraklamanın ardından Bitcoin (BTC) çekme işlemlerini yeniden başlattı. Ayrıca, Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’dan açıklama geldi. İşte detaylar…

Binance, işlemleri tekrar açtı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Binance, onaylanmamış işlem sayısının rekor seviyeye ulaşması nedeniyle dün akşam saatlerinde yaklaşık iki saat süreyle Bitcoin çekme işlemlerini kısa süreliğine durdurdu. Bu sabah gerçekleşen ikinci duraklama da iki saatten biraz fazla sürdü. Binance bir tweet’inde aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Gelecekte benzer bir olayın tekrar yaşanmasını önlemek için ücretlerimizi ayarladık. On-chain faaliyetleri izlemeye ve gerekirse buna göre ayarlamalar yapmaya devam edeceğiz. Ekibimiz ayrıca bu tür durumlarda yardımcı olacak BTC Lightning Network para çekme işlemlerini etkinleştirmek için çalışıyor.

İlk duraklama gerçekleştiğinde 400.000 civarında olan onaylanmamış işlem sayısı, ikinci duraklama gerçekleştiğinde 500.000’e yaklaşıyordu. Bu sayı şimdi düşmeye başladı ve şu anda 12 saatlik bir süre içinde 430.000’in biraz üzerinde.

Changpeng Zhao: Suç boğa piyasasında

Bu sırada Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’dan da bir açıklama geldi.  CZ, Bitcoin’in “kullanılamaz” olduğunu iddia eden bir tweet’i alıntıladı. Alıntıladığı tweet’in üzerine aşağıdaki ifadeleri yazdı:

Gaz fiyatları dalgalanıyor ve yükseliyor, işlemler takılıyor, ücretler yükseliyor, insanlar şikayet ediyor. Boğa piyasası sorunları işte… Yine de olumlu tarafından bakarsak, [kripto] fiat paradan daha hızlı ve daha ucuz.

Yaşananların bir özeti: Binance’te Lightning Network entegrasyonu

Binance, Bitcoin Blockchain’inde bekleyen işlemlerin önemli birikimine yanıt olarak BTC para çekme ücretlerini artırdı. Borsa, yukarıda da bahsettiğimiz üzere Bitcoin çekme işlemlerini yaklaşık bir saatliğine askıya almıştı. Bekleyen Bitcoin işlemleri, kullanıcılar tarafından gönderilen ancak ağın madencileri tarafından henüz Blockchain’e eklenmemiş olan işlemleri ifade eder. Onaylanmamış işlemler, Pazartesi sabahı 444.000 ile 14 yıllık tarihinin en yüksek sayısını kaydeden Blockchain’inin “mempool”unda yer alıyor.

Bitcoin blok alanına olan talebin rekabetçi olduğu bu gibi zamanlarda madenciler, daha yüksek ücretlerin eklendiği işlemlere öncelik vermeyi tercih ediyor. Ancak Binance artan talebi hesaba katmamıştı ve bu da daha uzun para çekme sürelerine yol açtı. Ortalama işlem ücreti Mart ayından bu yana yaklaşık beş kat arttı. Böylece son iki yılın en yüksek noktasına ulaştı. YCharts’tan alınan veriler, mevcut işlem ücretinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 789 fırladığını gösteriyor. Bu artışa Ordinals ve BRC-20 minting’lerinin neden olduğu düşünülmekte. Binance, Lightning Network’te Bitcoin çekme işlemlerini etkinleştirmek için de çalıştığını söyledi. Borsa, bekleyen tüm işlemler tamamlandıktan sonra yeni bir güncelleme yapmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir