Aşı karşıtı kamyoncular, ABD’de orduyu harekete geçirdi

Aşı karşıtı kamyoncular, ABD’de orduyu harekete geçirdi
Aşı karşıtı kamyoncular, ABD’de orduyu harekete geçirdi

Kanada’da günlerce yolları kapatarak hayatın durma noktasına gelmesine yol açan aşı zorunluluğu karşıtı kamyoncular ABD’deki meslektaşlarına da ilham verdi.

Kanada’daki eylemlerin bir benzerini Washington’da düzenlemeyi planlayan ABD’li kamyoncular, orduya bağlı Ulusal Muhafızları harekete geçirdi.

ABD ordusu, eylemler nedeniyle başkent sokaklarına yaklaşık 700 asker yerleştirme kararı aldı. Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Washington emniyetinin talebini onayladığı belirtildi.

ZIRHLI ARAÇLAR KONUŞLANACAK

Washington’da cumartesi gününden itibaren 7 Mart’a kadar önemli noktalara konuşlandırılacak Ulusal Muhafızlar silahsız olacak ve kentte güvenlik faaliyetleriyle trafiğin olağan şekilde işlemesini sağlamaya çalışacak.

Ayrıca kritik noktalara zırhlı araçlar da yerleştirilecek.

ABD’de aşı karşıtı kamyoncuların eylemlerinin Kanada’daki gibi büyüyerek ülkede ciddi bir kargaşaya yol açmasından endişe ediliyor.

Kanada polisi, başkent Ottawa’daki parlamento binası çevresindeki göstericileri güç kullanarak dağıtmak zorunda kalmış, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Ülkede eylemler nedeniyle Acil Durumlar Yasası da ilk kez uygulamaya konmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*