Artvin’de HES yapılması planlanan bölgedeki ağaçlar mahkeme sonuçlanmadan kesildi

Ardanuç’a bağlı Çay Ağzı mahallesinde yapılması planlanan HES’e karşı açılan iki dava köylüler lehine sonuçlanmış, HES’i yapacak şirketin açmış olmuş üçüncü davada ise köylüler aleyhine karar verilmişti.

Yargı süreci bir üst mahkemede devam ederken şirket, HES yapmayı planladığı alandaki ceviz ağaçlarını kesmeye başladı. Kısma gelen şirket çalışanları, mahalle sakinlerinin müdahalesiyle bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Mahalle sakinleri, ağaçların yargı süreci sonuçlanmadan kesilmesine reaksiyon gösterdi.

“ŞİRKET BU AĞAÇLARI KESEREK KABAHAT İŞLEMİŞTİR”

Mahalle sakini Reyhan Aksoy, “Benim ineklerim şurada otluyordu. Gelip ağaçları kestiler. ‘Yapmayın, etmeyin’ dedik. Muhtarımızı aradık, muhtarımız geldi. Vakitsiz devirdiler, neredeyse hayvanların üstüne devriliyordu. Yapanlar, ‘Biz HES’ten geliyoruz’ dediler” diye konuştu.

Tepedüzü köyü muhtarı Elyesse Uygun ise şunları söyledi:

“Hukuksuz ve yasaya alışılmamış halde ceviz ağaçlarının kısmı, kanunu ve mahkeme kararını hiçe sayan HES’çi şirketin gelip istimlak alanındaki cevizleri vakitsiz kesmesinden kaynaklandı. Burada yaşayan vatandaşların, bayanların müdahalesine karşın onları dinlemeyip ve rastgele birinden müsaade almayıp, gelip zorla alana tecavüz edip cevizleri kesmişler. Bu cevizlerin bu vakitte kesilmesi bile suçken devletin kurumlarında bu bahse bakan birisi yok. Olağanda burada mahkeme kararı verilmemiş, daha evrak Danıştay’da, süreç devam ediyor, ona karşın kanunun da önüne geçerek bunu yapmışlar. Biz de köylüler olarak duruma müdahale etmeye çalışıyoruz. Burada HES’in yapılmasına razı değiliz. Kanunun olurunu beklemek durumundayız fakat onlar da beklemek durumunda. Bir an evvel kanunun bizim lehimize karar vermesini bekliyoruz. Şu anda şirket bu ağaçları keserek cürüm işlemiştir.

“GİTSİNLER DİĞER YERDE HES YAPSINLAR”

Artvin Vilayet Genel Meclis Üyesi Talip Işık da şöyle konuştu:

“2010 yılında beri burada bir HES sorunu vardı. Biz mahkemeye verdiğimiz takdirde mahkeme lehimize karar verdi. Üçüncüde tekrar tıpkı eksperler, mahkemenin lehimize karar vermesine karşın kendileri tekrar mahkemeye verdiler. Danıştay’da dava sonuçlanmamıştır. Birebir vakitte buradan üste altı tane köyümüz vardır. Vilayet encümeni olarak buraya keşfe geldiğimizde, burada kâfi su olmadığını gözlemledik, o mevzuda da rapor tuttuk ancak DSİ’nin de üstten bu 6 köye su götürmesi halinde bu derede hiç su akmayacağı anlaşılmıştı. Müteahhit, ‘Bu su yetmese bile benim alacağım kilovatı ben güneş gücüyle tamamlayacağım’ diye bir beyanda bulunmuştur. Madem buradaki su yetmeyecekse gitsinler öteki yerlerde güneş gücüyle HES yapsınlar. Burada daha mahkeme sonuçlanmadan buradaki ağaçları kesmesinler. Mahkemenin sonuçlanmasını bekliyoruz.”

CHP Ardanuç İlçe Lideri Mesut Aksakal ve GÜZEL Parti Ardanuç İlçe Lideri Selçuk Babacan da ceviz ağaçlarının kesildiği bölgeye giderek köy halkına takviye verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.