Almanya’da karanlık ve soğuk günler

Rusya’nın gazda büyük oranda kesintiye gitmesi sonrası, Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya alarm pozisyonuna geçti. Rus gazına büyük oranda bağımlı olan Almanya, önümüzdeki kışı çıkarabilmek ve üretimde olacak sekteyi minimuma indirebilmek için, güç tüketimini minimuma indirme gayeli bir dizi tedbir alacağını açıklamıştı. Ülke idaresi, birinci adım olarak Başşehir Berlin’deki sembolik binaları karartma kararı aldı.

SİMGE BİNALAR IŞIKSIZ KALACAK

Berlin’de, kentin elektrik tasarrufu için spot ışıklarını kapatması nedeniyle yaklaşık 200 tarihi anıt ve belediye binası karanlığa gömüldü. Karartılan binalar ortasında, Tiergarten parkındaki Zafer Sütunu, Breitscheidplatz’daki Memorial Kilisesi, Yahudi Müzesi, Devlet Operası, Berlin Katedrali, Berlin Belediye Binası, köprü ve heykellerin de bulunduğu kaydedildi. Kentin etraftan sorumlu senatörü Bettina Jarasch, bahse ait, “Ukrayna’ya karşı savaş ve Rusya’nın güç tehditleri karşısında, gücümüzü olabildiğince dikkatli kullanmamız hayati değer taşıyor” açıklamasında bulundu. Ülkenin güneyindeki Münih kentinde saat 23:00’e kadar aydınlatılan Marienplatz meydanındaki belediye binasının spot ışıklarının kapatılacağı açıklandı.

HANNOVER ÜŞÜTECEK

Almanya’nın kuzeyindeki Hannover kenti, güç tasarrufu gayesiyle kamu binalarında yahut yüzme havuzlarında, spor salonlarında ve spor salonlarındaki duşlarda el yıkamak için sıcak suyun artık mevcut olmayacağını duyurdu. Aşağı Saksonya eyalet başşehri olan kentte, belediye binaları, 1 Ekim ile 31 Mart ortasında, 20 dereceden fazla olmayan oda sıcaklığında ısıtılacak ve taşınabilir klima üniteleri ve fanlı ısıtıcıların kullanımı yasaklanacak. Kreşler, okullar, bakım meskenleri ve hastaneler tasarruf önlemlerinden muaf tutulacak. Nürnberg kentinde ise, kent tarafından işletilen dört kapalı yüzme havuzundan üçü kapatılacak. Fiyatsız açık yüzme havuzları da 25 Eylül’e kadar açık kalacak.

YÜZLERCE EUROLUK FATURALAR YOLDA

Krize ait açıklamalarda bulunan Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, maliyetin şu ana kadar halkın cebine yansımadığını fakat bu durumun bu türlü devam etmeyeceğini belirtti. Kışın başlangıcında hane faturalarına güç maliyetinin yansıyacağını belirten Bakan, “Kasım ayında doğal gazın ne kadara mal olacağını şimdi söyleyemeyiz, lakin acı haber şu ki, katiyen hane başına birkaç yüz euro olacak” dedi. Evvelki gün Habeck, gaz tedarik firmalarını korumak hedefiyle ek maliyetin son kullanıcıya yansıtılacağını açıklamış, ek verginin kilovat başına 1,5 cent – 5 cent ortasında olacağını belirtmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*