AB’den Ukrayna’ya 9 milyar euro ek mali dayanak

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Ukrayna’ya yeni takviye sağlayacaklarını belirtti. “Ukrayna, cephede Avrupa kıymetlerini savunuyor” diyen von der Leyen, Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Von der Leyen, Ukrayna’nın kısa vadede muhtaçlık duyduğu finansmana erişimini sağlamak istediklerini belirterek, “Ukrayna için 2022’de 9 milyar euro’ya kadar yeni makro-finansal yardım teklif ediyoruz” tabirlerini kullandı. Bunun istisnai bir dayanak olduğuna işaret eden von der Leyen, ayrıyeten ülkenin yine inşasının da planlanması gerektiğini anlattı.

Von der Leyen, AB’nin bu tekrar inşa gayretinde öncülük etme sorumluluğu bulunduğunu söyledi. Tekrar inşa için Ukrayna ve AB Komitesi tarafından yönetilecek bir platform kurmayı da teklif ettiklerine dikkati çeken von der Leyen, bu platformun ‘Ukrayna’nın inşasına katkı verecek ülkeler, memleketler arası bağışçılar, milletlerarası finans kurumları ve başka benzeri düşünen ortakları bir ortaya getireceğini’ belirtti.

Kelam konusu yardım paketinin hayata geçmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ile AB Kurulu’nun onayı gerekiyor. AB, yakın etrafındaki ülkelere ekonomik kriz periyotlarında makro-finansal desteklemeler sağlayabiliyor. AB mali yardımları, kelam konusu ülkenin olağan kaidelerde piyasalardan alabileceği kredilerden çok daha uygun ödeme şartları içeriyor. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.